Изложбата "Срещи в Париж" се фокусира върху една важна тема, която неизказано, но категорично ръководи тенденциите в българското изкуство от втората половина на ХХ в.
За българските творци имагинерният Париж е въплъщение на "възжеланата" европейска модерност, търсеща опора в наследството на античността, колебаеща се между авангарда и традиционализма.
През лятото на 1939 г. в тримилионния световен културен център се среща голяма група български специализанти, т.нар. "българска колония". Сред тях е и Васка Емануилова, за чието пътуване съдейства първият секретар на Френската легация в София, Жан Белен.
Заедно с Ненко Балкански, Иван Фунев, Илия Бешков, Ангел Вълчанов, Кирил Кръстев, Асен Разцветников, Васил Гачев и много други тя посещава музеи, катедрали, архитектурни паметници в Париж и околностите, в неделните екскурзии разглежда замъците по поречието на Лоара, общува с отдавна живеещите във Франция Георги Бакърджиев, Георги Попов (Джон), Жорж Папазов.
За нея това е първото и последно напускане на родината и видяното през тези месеци има огромно значение за развитието ѝ като скулптор. Малко преди немската окупация на Париж, Васка Емануилова се връща в България и от този момент е най-известната и продуктивна българска жена скулптор.
Изложбата дава възможност за бъдещо изследване, а повод за нея е неиздаден ръкопис на Васка Емануилова, в който тя описва пътуването си и перипетиите при връщането в родината.
Експонирани са 42 произведения (скулптура, рисунки и живопис) на автори, пребивавали в Париж през 1930-те или свързани с "парижкия дух" – Ненко Балкански, Георги Попов (Джон), Донка Константинова, Илия Бешков.
Особен интерес представлява непоказван досега цикъл рисунки, илюстрации на Илия Бешков към книгата "Париж, роман-хроника" на Тодор Генов. Заедно с други, непоказвани до момента произведения на Васка Емануилова от фонда на галерията и частни колекции са включени и бележниците, в които тя скицира своите впечатления от парижките музеи.
Експозицията се осъществява в партньорство с Държавна агенция "Архиви" и Френския институт в България и с подкрепата на Националната художествена галерия, Художествена галерия "Христо Цокев" – Габрово, Художествена галерия "Димитър Добрович" – Сливен, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.
9 февруари – 11 април 2021
Вернисаж: 9 февруари, вторник, 17:00 ч. – 20:00 ч., Галерия "Васка Емануилова"
Екип на изложбата: Галина Декова, Евгения Христова
Вернисажът ще се проведе при спазване на актуалните противоепидемологични мерки!