Революция на мита за красотата, през погледа на Vanity Fair

  • Сподели:
Революция на мита за красотата, през погледа на Vanity Fair

В продължение на месеци, от Ню Йорк до Милано и Париж, фотографите Луиджи и Ианго издирват моделите, които формираха представата за красота през миналия век. Изключителен проект за изключителен албум.

Изведнъж те се завръщат. На модните подиуми. В рекламните кампании. На кориците на списанията. В публикациите в Instagram и TikTok. Супермоделите, свещените модни богове от 80-те и 90-те години на миналия век, се превърнаха и в звезди на телевизионен сериал - "Супермоделите", четири епизода по Apple Tv+ през последния месец.

Но как става така, че в епохата на революция в красотата тези жени отново диктуват тенденциите?

В броя на Vanity Fair, европейско издание, което обединява Италия, Франция и Испания, се задава въпросът за мита за красотата - проект, който никога досега не е правен за това списание. Всъщност за първи път на една и съща корица се събират група жени (в миналото това се е случвало за 100-годишнината на Vogue America през април 1992 г. и за 30-годишнината на Vogue Italia през октомври 1994 г.). Заедно с фотографите Луиджи и Янго, спътници в историята на промените в съвременната естетика, Vanity Fair представя не само големите и известни топмодели като Наоми Кембъл, Синди Крауфорд и Карла Бруни, но и първата от тях - великолепната Туиги, открита и лансирана през 60-те години на миналия век, след което преминава в 70-те години от Лорън Хътън и стига до модели-актриси като Амбър Валета.

Група богини, които вчера промениха правилата и днес представляват последното парче от пъзела, който е революцията на мита за красотата.

Нека започнем с историята им: тези лица бяха една от първите атаки срещу патриархата, срещу света, управляван само от мъже. Супермоделите взеха властта в свои ръце, за да станат по-известни дори от марките за мода и красота, за които работеха. От друга страна обаче, както пише Наоми Улф в есето си "Митът за красотата" от 1990 г., те в крайна сметка работят срещу жените: техният образ се превръща в потребителско оръжие, способно да стандартизира жените до един-единствен образ - високия и тънък супермодел, като вкарва човечността на всички в стереотипа на една от тях.

И ето, че идва техният край, който съвпада с раждането на музикалното движение гръндж и появата на Кейт Мос, а по-късно и на по-анонимни и по-малко разпознаваеми модели. Погледнато от дистанция, тяхната ''смърт'' и появата на по-малко съвършена красота представляват началото на промяната. За първи път крехкостта надделява над съвършенството, уязвимостта над силата.

Така стигаме до днес: завръщането на върховете е последният акт на една революция, която най-накрая се примирява със собствената си история.

След като през последното десетилетие се научихме да ценим различните тела, извивки, размери и възрасти, най-накрая се утвърждава нова идея за красота: тази за уважение и разнообразие. А разнообразието, колкото и да е абсурдно, е свързано и с красотата, която не може да бъде постигната - тази на върха. Красота, която обаче не бива да ни плаши. Както пише американската активистка Кейти Стърино в много свои публикации, тази красота не бива да ни плаши, защото "телата на другите нямат нищо общо с нашите собствени". И в това се крие смисълът: трябва да се научим да премахваме преценката, когато гледаме чуждата красота и чуждите тела. Тялото на другите не е наша грижа. А красотата, истинската красота, не ни затваря в клетка, а ни освобождава. Ето я, в едно изречение, истинската революция: свободна красота. Всичко останало е затвор.

Синди Крауфорд, 57 г.
Мести се в Ню Йорк в средата на 80-те години на миналия век и завладява модната индустрия с присъствието си: от исторически рекламни кампании до снимки с Хърб Ритс. След бърз брак с Ричард Гиър тя се омъжва за Ранде Гербер, баща на топмодела Кая.

Карла Бруни, 55 г.
Преди да се омъжи за Никола Саркози и да стане Първа Дама на Франция, тя беше най-известният италиански супермодел в света. От Торино, от добро семейство, сестра на актрисата и режисьор Валерия Бруни Тедески, тя е муза на Джани Версаче. След модните подиуми тя посвещава времето си на музиката.

Клаудия Шифър, 53 г.
Икона, много обичана от Карл Лагерфелд, който я избира за лице на Chanel в началото на 90-те години, често наричана "Бриджит Бардо на модата", напуска модните подиуми през 2009 г. Единственото изключение: възпоменателното модно ревю през 2017 г. за нейния приятел Джани Версаче. Омъжена за британския режисьор Матю Вон, тя има три деца. Наскоро видяхме Клаудия да закрива ревюто на Versace на Седмицата на модата в Милано.

Елизабета Деси, 65 г.
Римлянка, бивша олимпийска плувкиня, като момиче е работила като манекенка за Valentino Garavani. През 2022 г. се завръща на модния подиум за Пиерпаоло Пичоли, който я иска за ревюто на висшата мода на Valentino на Piazza di Spagna.

Кристи Търлингтън, 54 г.
Един от най-красивите модели, тя е участвала в легендарни модни ревюта, като шоуто на Versace през 1991 г. Омъжена е за актьора и режисьор Едуард Бърнс, има две деца - Грейс и Фин, основала е асоциацията "Всяка майка има значение", която популяризира медицински програми по света за здравето на бременните.

Наоми Кембъл, 53 г.
Родена в Лондон, от ямайски произход, тя е чернокожият модел, който вдъхновява и проправя пътя на другите. Наоми е институция. Казва, че има двама бащи: модният дизайнер Азедин Алая и Нелсън Мандела. Майка на две деца и една от звездите на документалния филм "Супермоделите" по Apple Tv+.

Ева Херцигова, 50 г.
От малко село в Чехия, тя печели конкурс за красота през 1989 г. и се премества в Париж. Става известна благодарение на кампания за сутиен, работила е и продължава да работи с най-големите международни модни къщи. Майка е на три деца от италианския предприемач Грегорио Марсиаж.

Иман, 68 г.
Родена в сомалийско семейство на дипломати, тя е един от първите африкански супермодели в историята, благодарение на фотографа Питър Биърд, който я открива в Кения през 70-те години, и на Ив Сен Лоран. Иман говори пет езика, създава козметична линия за всички, Iman Cosmetics, и е омъжена за рок звездата Дейвид Бауи в продължение на 24 години.

Мила Йовович, на 47 г.
Тя се премества от Киев в Лос Анджелис на много ранна възраст. Муза на велики фотографи като Питър Линдберг, през 1997 г. се снима във филма "Петият елемент" на Люк Бесон (неин съпруг в продължение на две години). Но успех ѝ носи сагата ''Resident Evil''. И нова любов: режисьорът Пол У.С. Андерсън.

Лорън Хътън, 79 г.
Животът ѝ прилича на филм: от скромното ѝ начало във Флорида до легендарните снимки на Ричард Аведон и големия успех на "Американско жиголо" заедно с Ричард Гиър. Договорът ѝ с Revlon в средата на 70-те години влиза в историята като един от най-богатите.

Хелена Кристенсен, 54 г.
Датчанка от перуански произход, тя е един от първите "ангели" на Victoria's Secret. Днес тя е фотограф, основава марката за мода и интериорен дизайн Staerk & Christensen и пътува по света като посланик на ВКБООН.

Амбър Валета, 49 г.
През 1993 г. тя се появява на корицата на Vogue America с къса коса, представена от Артър Елгорт, и се превръща в звезда. Тя е муза на Том Форд в Gucci, а през 1999 г. дефилира на подиума за Донатела Версаче в емблематичната рокля "Джунгла". Днес актрисата е посланик на устойчивостта на Института за модни технологии в Ню Йорк.

Стефани Сиймор, 55 г.
Започва да работи още като тийнейджърка в Сан Диего, като в крайна сметка се сдобива с корици за Sports Illustrated и кампании за Victoria's Secret. През 90-те години на миналия век се появява в клипове на тогавашния си приятел Аксел Роуз от Guns N' Roses. 

Полина Порижкова, 58 г.
Дъщеря на дисиденти от Чехия, тя бяга в Европа в разгара на Студената война. В Париж започва да се занимава с моделство. Корицата на Sports Illustrated през 1984 г. я утвърждава сред топмоделите. В продължение на 30 години е омъжена за рокзвездата Ric Ocasek от The Cars. Написва книгата "Без филтър: доброто, лошото и красивото".

Туиги, 74 г.
Символ на суингиращия Лондон, избрана за лице на годината през 1966 г., със своето андрогинно тяло и пикси прическа, Лесли Хорнби (това е истинското ѝ име) спомага за въвеждането на модата на миниполите Mary Quant. Преди да завладее САЩ, където се посвещава на киното и музиката.

Photography: @luigiandiango @2bmanagement for Vanity Fair Italia

Виж още