Какви са разликите между доминиращ, контролиращ и покорен партньор
''Мразите идеята да не знаете какво се случва, да не можете да направите нищо, за да го предотвратите, да не сте вие. Страхувате се да не поемете юздите, както и от това някой друг да доминира над вас. Прекалено сте свикнали да сте този, който знае и контролира всичко!'' – Лаура Гайего
В повечето връзки единият партньор заема доминиращата роля, а другият покорната, въпреки това повечето хора не осъзнават напълно каква е тънката граница между това да бъдат доминиращи и между това да контролират другия човек. Доминирането не е извинение за манипулация, злоупотреба и контролиращо поведение, което може да причини сериозни последици за психичното здраве и на двамата партньори. Вместо този зловреден подход доминиращият партньор може да покаже лидерство, разбиране и уважение по един много по-здравословен начин, като се опита да даде приоритет на благосъстоянието на връзката и разбира се, на човека срещу себе си.
Доминирането в една връзка може да бъде под много форми, както и да има различни въздействия върху участващите страни. То може да бъде положителен фактор въплътяващ лидерски умения и вземане на добри решения, но разбира се, съществува и голям риск доминирането да премине границата на нормалното и да достигне до висините на принудата и манипулацията, в този случай то става вредно и за двамата партньори. Постигането на баланс може да бъде истинско предизвикателство, но въпреки това двойката никога не трябва да спира да го търси, за да може да изчисти всички нездравословни модели на доминиране в своите отношения.
За да имаме здрава връзка от ключово значение е и двамата с партньора ни да се постараем да поддържаме една открита комуникация, уважение и взаимно съгласие по всички важни въпроси, включително динамиката на доминиране и подчинение във връзката ни. По този начин и двамата с партньора ни ще можем да се чувстваме чути и разбрани. Разликата между подчинения и доминиращия се крие в динамиката на контрола и взимането на решения. Чрез поставяне на ясни граници и безопасен диалог двойките могат да изпитат една уникална форма на комуникация, както и взаимно уважение без да се налага единият от тях да властва над другия и да контролира всичките му действия.
Независимо от това дали човек се идентифицира повече като лидер или е нетърпелив да изследва ролята на подчинението, ключът към здравата връзка, трябва винаги да бъде откритият диалог, взаимното доверие и удоволствието. Въпреки че доминирането може да дойде напълно естествено и да бъде доста овластяващо за някои хора, винаги е важно партньорите да правят разлика между злоупотреба и доминиране, ако искат да съхранят отношенията си.
''Колкото повече умът доминира, толкова повече егото влиза в играта и толкова повече хората се отдалечават от истинската си същност. Така, че целият технологичен напредък на света не означава нищо, ако хората чувстват духовна празнота вътре в себе си!'' – Стюард Уайлд