Соня Йончева в световни медии: ''Културата е бъдещето!''

  • Сподели:
Соня Йончева в световни медии: ''Културата е бъдещето!''

Оперната прима подчертава, че това е най-прекият път към подобряването на обществата

24 май е един ден в годината, но каузата „Културата е бъдещето” е всекидневна и перманентна! Това е кредото на световноизвестното българско сопрано, продуцент и издател Соня Йончева. 

В просторно интервю за престижното световно издание New York Times тя заявява:
„Живеем във времена, в които изкуството понякога е забравено. Сякаш искаме да се пукаме само по повърхностното. Може би е трудно за хората да вникнат в собствения си вътрешен свят. Вярвам, че изкуството и културата са ключът към едно по-добро общество!”

В публикация за най-тиражния седмичник в Швейцария „Schweiz am Wochende” тя допълва:
„От родителите също зависи да покажат на децата си изкуствата. Ние трябва да спомогнем да се изгради публиката на бъдещето. Училищата не могат да се справят сами. А това е толкова важно: практикуването на изкуства може да намали агресията, както и да отскубне децата от екраните, които са като отрова за детския мозък. Въображението трябва да бъде стимулирано. Децата обичат да рисуват, да танцуват, да свирят на инструменти – това ги успокоява и им помага да се концентрират”. 

Международни медии като Forbes, френските „Le point” и „Madame Figaro” и други също излязоха с обширни статии и интервюта за социалните и образователни каузи на Соня Йончева, световната й кариера и предстоящи грандиозни проекти в България като „Гала в София” с Пласидо Доминго, Хосе Карерас и Виторио Григоло през лятото и домакинството на най-престижния конкурс за млади оперни певци в света - „Опералия” през есента.  

В интервюта за национални медии по повод 24 май българската оперна певица и носител на най-високите отличния в областта на културата сподели и своята визия за развитие на сектора у нас: 

„Културата е бъдещето” – това избрах за мото на моята продуцентска компания, защото в него се синтезира и мечтата ми за България: културата да е приоритет за властимащите и за обществото; културата да е визитната ни картичка пред света; културата да е гарант за националната си идентичност и самосъзнание; културата да е процъфтяваща индустрия, която се грижи за българските артисти; културата да е набор от политики и реформи, с които изграждаме ценностна система на децата и умения за живот и развитие в 21 век”.

Sonya Yoncheva 2025 by Manfred Baumann

Соня Йончева очертава няколко стълба за развитие на културата у нас:

Първо: изграждане и въвеждане на цялостна програма по изкуствата в българската образователна система – целта е да се използват артистични и креативни способи за справяне с агресията, подобряване на психичното здраве на подрастващите, развитие на важни житейски умения; изкуството да бъде инструмент за превенция на все по-нарастващите негативни тенденции и разгръщане на потенциала на всяко дете.

Второ: създаване на модерна инфраструктура за културата в България – нужно е обновление на театрални салони и читалища, изграждане на нови концертни зали и осигуряване на достъп до разнообразни изкуства за хората от различни поколения и населени места, така че културата да създава добавена стойност – както за икономиката, така и за смисления и одухотворен начин на живот на българите.

Трето: изработване на политики и стратегии на централно и местно ниво, така че културата да се превърне в реален приоритет за държавата. Тя засяга всеки аспект от живота на хората и не бива да е поставяна по-назад от другите сектори на управление. За целта обаче са нужни концепция, бюджет, план за действие и индикатори за оценка на успеха.

Четвърто: внедряване на благоприятни за частните инвеститори условия за подкрепа на културата – частни фондове, независими продуценти, модерен закон за меценатството, административна реформа на държавните фондове, центрове и други оператори на финансови средства и ресурси, свързани със създаването на културен продукт в България. 

В навечерието на 24 май, празника на българската култура и славянската писменост, се състоя и дългоочакваният дебют на Соня Йончева в операта „Дама Пика” от Чайковски. След шеметната премиера отпреди 2 месеца във Виена, посветена на друга героиня на прословутия руския композитор – Йоланта, сега дойде ред на Лиза и то в Метрополитън опера. Това е третата героиня от Чайковски в репертоара на българското сопрано (след Татяна от „Евгений Онегин” и Йоланта), както и общо 11-та нейна роля на престижната сцена в Ню Йорк (предшестват я Джилда в „Риголето”, Мими в „Бохеми”, Йоланта в едноименната опера, Виолета в „Травиата”, Дездемона в „Отело”, Тоска в едноименната опера, Луиза Милер в едноименната опера, Елизабета в „Дон Карлос”, Федора в едноиманната опера и Норма в едноименната опера). В следващия сезон й предстоят още две роли там (на Мадалена в „Андре Шение” и Чо-Чо-Сан в „Мадам Бътерфлай”). Тези 13 героини превръщат Соня Йончева в българския оперен изпълнител с най-много роли в историята на МЕТ и един от най-версатилните оперни артисти изобщо, с над 30 централни роли на най-реномираните международни сцени. Не пропускайте да я чуете и в „Гала в София” на 28 и 28 август на площад „Св. Александър Невски”, където българската прима ще докаже по красив, мащабен и празничен начин мотото си „Културата е бъдещето”! 

Sonya Yoncheva 2025 by Manfred Baumann