Звезда от Ла Скала и Младежката филхармония представят Деветата симфония на Бетовен в НДК

  • Сподели:
Звезда от Ла Скала и Младежката филхармония представят Деветата симфония на Бетовен в НДК

Младата звезда Александрина Михайлова, ученичка на примата Райна Кабаиванска и възпитаник на музикалния институт „Веки-Тонели“ в Модена участва в грандиозния спектакъл на сцената на зала 1 на Националния дворец на културата  на 11 май 2025г. От 19:00 часа публиката ще има възможността да се потопи в грандиозното звучене на Деветата симфония на Лудвиг ван Бетовен, изпълнена от впечатляващ състав от 400 музиканти, хор и солисти.

Спектакъла  отбелязва 80 години от края на Втората световна война и 40 години от обявяването на „Одата на радостта“ за химн на Европейския съюз.
В това уникално по мащаб представление ще участват още хорове от цялата страна, Симфониета Шумен с диригент маестро Славил Димитров, младежка филхармония „София“ към НМУ "Любомир Пипков", Биляна Михайлова – алт, Михаил Михайлов – тенор, Пламен Бейков – бас, които ще обединят таланта си, за да представят най-мащабното произведение на гениалния композитор по начин, невиждан досега в страната. 

Събитието обещава да бъде истинско музикално пътешествие, където величествената "Ода на радостта" и цялата симфония ще прозвучат с невероятна мощ и емоционална дълбочина. За първи път европейския химн - „Одата на радостта“ ще бъде изпълнен около 400 души на сцената с хор „Ave Musica“ – диригент Таня Никлева-Владева, Академичен смесен хор "Гаудеамус" – диригент Весела Гелева, Sofia Ladies International Choir – диригент Даниела Желязкова,  Академичен хор „Ангел Манолов“ – диригент Дарена Попова, Вокален ансамбъл „Смирение“ – диригент Елеонора Христова, Камерен хор „Иван Спасов“ – диригент Гергана Люцканова – Петрова, Камерен хор „София“ – диригент Мария Русева,  Мъжки хор „Стефка Благоева“ – диригент Милка Толедова, Камерна формация „Слава Русева“ – диригент Борислава Благоева,  Младежки хор „Стефка Благоева“ – диригент Борислава Благоева, Смесен хор “Петко Стайнов“ – диригент Младен Станев, Смесен хор „Морски звуци“ – диригент Росица Щерева,  Младежката хорова капела към НМУ „Любомир Пипков“ - диригент Славил Димитров.

Събитието се провежда под патронажа на Европейския парламент.
С финансовата подкрепа на Министерството на културата на Република България и Община Шумен ПОД ПАТРОНАЖА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, С ФИНАНСОВАТА ПОДКРЕПА НА МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ОБЩИНА ШУМЕН.
Партньори: Национално музикално училище “Любомир Пипков”, Български хоров съюз, Европа Директно - Шумен, bTV radio group.
Билети за това изключително преживяване могат да бъдат закупени в мрежата на ивентим и партньорските им каси. 
Александрина Михайлова е родена на 10.04.1998 в град Шумен. На 7-годишна възраст започва да свири на пиано в Обединена школа по изкуствата „Анастас Стоянов“ при педагожката Здравка Христова. Участва в редица концерти и конкурси като пианистка. Също така е и дългогодишна хористка в детски хор „Бодра песен“. На 14-годишна възраст започва да се занимава с оперно пеене в Обединена школа по изкуствата „Анастас Стоянов“ при педагожката Недка Телбизова. Скоро започат изявите й на концерти и конкурси. Печели редица конкурси сред които конкурса VIVAVOCE 2015 на името на Гена Димитрова в град София, където печели специалната награда и първо място на международния конкурс „Франц Шуберт“ в град Русе през 2014. Участва в множество концерти със Симфониета Шумен.

През 2016 се явява на прослушването за майсторския клас на примата Райна Кабаиванска в София. Маестрата я забелязва и я взема в майсторския си клас, но тъй като Александрина още не е завършила училище и все още не знае италиански не може да замине за Италия. През 2017 отново взема участие в майсторския клас, вече завършила училище и с познания по италиански, при което маестрата й дава стипендия за обучение в майсторския си клас в Модена. До 2021 година Александрина е стипендиант на Фонд „Райна Кабаиванска“ и част от майсторския клас на  примата, а също така и студент в музикалния институт „Веки-Тонели“ в Модена. Участва в концерти като част от майсторския клас в редица градове като София, Бургас, Модена, Варезе, Мирандола.

През 2019 година се явява на Международния конкурс за оперни певци „Гена Димитрова“, където печели втора награда. Същата година играе Музетта заедно с други стипендианти на майсторския клас, представяйки картини от операта „Бохеми“ на Пучини в театъра на филхармонията във Верона.
През месец май 2021 се явява на международният оперен конкурс „Ета и Паоло Лимити“ в Милано, където печели три награди- Първо място, награда за най- млад талант и наградата „Vota la voce“ за концерт в Сивилия.
На 12 октомври взима участие  в тържествения концерт за Лучано Павароти в Театро Комунале „Павароти- Френи“ в Модена.
От 14 до 16 юли 2021 се явява на прослушването на три етапа за новия клас 2021/23 на Accademia della Scala и успява да се нареди между десетимата участника в  новия клас и да има възможността да се обучава от видни лица на операта като  Лучана Д`Интино, Пиетно Спаньоли,  Грегори Кунде, Винченцо Скалера и други.
В началото на декември 2021 идва и големия дебют на сцената на Националната опера и балет в София в операта „Турандот“ от Джакомо Пучини, изпълнявайки ролята на Лиу.
Като стипендиянт на Академия Ла Скала на 9 май взима участие в концерта „Всички на опера, (деца) !“ на сцената на Театър Ла Скала заедно с останалите участници в класа на академията.

От септември до декември същата година следват няколко дебюта.
Александрина влиза в ролята на Каролина в „Тайният брак“ на Чимароза, проект на академията. Операта се представя на основната сцена на Ла Скала. 
Отново в Ла Скала тя дебютира като малкият принц в „ Малкият принц“ опера за деца , написана специално за театъра от Пиеранджело Валтинони.
Заедно с всички свои колеги Александрина дебютира в неизвестната опера на Доницети „Кияра и Серафина“ на Фестивала „Доницети“ в Бергамо.
На родна сцена през декември прави своят дебют като Мюзета в Национална Опера и Балет в София заедно с ученици на майсторския клас на Райна Кабаиванска.

На 10-ти февруари 2023 заедно с предишни и настоящи ученици на Маестра Кабаиванска изнася концерт в Студио Бастий в Париж.
На 23-ти февруари пък участва в концерт в Ridotto „Тосканини“ в Ла Скала заедно със  свои колеги от академията изпълнявайки програма посветена на Жул Масне.