Шепотът на Демна: Едно интимно пътешествие във вселената на Balenciaga

12 часа, 7 юли 2025 година, Париж.
Втори ден силно вали.
Но днес има някаква яснота в небето.
Като надежда за красив ден и една мечта, напът да се изпълни.
Поръчваме uber, който да ни закара до 40 Rue de Sèvres, централата на компания Kering. По някое време шофьорът ни обръща внимание: ''Now we're going through the tunnel where Princess Didi died.''.
Централата на Kering в Париж е историческа сграда, известна преди като болница Лаенек. Този обект, истинско бижу на парижкото наследство, има история, датираща от 1634 г., когато е основан като "Болница за неизлечимо болни жени".
Kering мести централата си там през 2016 г. след мащабни ремонтни дейности.
Сградата, архитектурен шедьовър от XVII век, е известна с уникалния си дизайн, включващ две постройки във формата на Йерусалимски кръст, които се отварят към осем вътрешни двора и параклис. Решението на Kering да установи централата си именно там е символично, подчертавайки френските корени на групата и нейния ангажимент към опазване на наследството. Обектът е признат и за своите екологични стандарти, тъй като е един от първите исторически паметници, получили френския сертификат Haute Qualité Environnementale (Високо екологично качество) и сертификат BREEAM (съкращение от Building Research Establishment Environmental Assessment Method е световно призната система за оценка и сертифициране на устойчивостта на сгради и инфраструктурни проекти. Той е разработен от британската организация Building Research Establishment (BRE) през 1990 г. и е един от най-старите и широко разпространени стандарти в областта на "зеленото" строителство.).
Тук до 9 юли се провежда изложбата Balenciaga by Demna.
Изборът на място не е случаен. Balenciaga е една от водещите марки на група Kering, но и съм сигурна, че Демна е имал заслуга изложбата да бъде представена в сграда, някога наричана "болницата за нелечими жени". Малко или повече всички сме такива.
Под строга охрана: Светилището на Демна
Влизането в централата на Kering, където се помещаваше изложбата, беше преживяване само по себе си. Усещането за ексклузивност и строга сигурност витаеше във въздуха, далеч надхвърляйки това, което съм срещала в много музеи. Наследството на Демна тук се охраняваше строго и прецизно, почти като държавна тайна. Усещането за привилегия те обгръщаше още преди да прекрачиш прага. Преминахме през щателна проверка, а достъпът ни бе осигурен със специални QR кодове, които стояха в телефоните ни като тайни пропуски. Чувствах се като в светилище, пазено от зорки очи, където всяка дреха, всеки шев и всяка идея на Демна бяха съхранени с почти благоговейна грижа. Атмосферата беше заредена с невидима енергия, сякаш въздухът пулсираше с важността на това, което предстои да видим – един внимателно пазен свят, където модата не е просто бизнес, а културно съкровище, изискващо максимална защита.
Беше ясно – тук сме свидетели на нещо изключително, до което малцина имат достъп и което никога повече няма да се повтори.
Началото и краят: Кръгът на Демна
Още с първите стъпки в изложбата, бях погълната от смисъла. При Демна нищо не е случайно и всичко носи послание. Началото на изложбата започва с нещо лично, Демна казва, че това не е болезнен, а щастлив момент, тъй като пътят му нямаше да се развие по този начин - писмото, с което от Balenciaga му отказват стаж в Къщата. Символиката е повече от ясна: това е доказателство, че пътят към успеха е осеян с препятствия, с откази, но и с онази непоклатима вяра в себе си, която те кара да продължиш. Това е разказ за триумфа на волята над съмнението, за превръщането на ''не" в трамплин към ''да". И какъв по-силен завършек на това пътешествие от прототипа на облеклото, с което самият Демна беше на Met Gala 2021? Това е кулминацията на една история, която започва с отхвърляне и достига до върха на световното признание. Символ на това, че упоритостта, визията и автентичността винаги намират пътя си. Сякаш изложбата затваряше кръга, показвайки пълната трансформация – от отхвърления стажант до водещата сила зад един от най-влиятелните модни брандове в света.
Гласът на твореца
Едно от най-впечатляващите неща беше, че 50 от общо 101 експоната бяха представени с гласа на самия Демна. Освен табели с описания, имаше лично обяснение, поглед отвътре, който разкриваше историята зад създаването, вдъхновението, дори съмненията. Значението защо дадено нещо е такова, каквото е. Сякаш Демна вървеше до мен и до всеки посетител, шепнеше своите тайни и споделяше прозренията си. Това правеше изложбата не просто визуално преживяване, а интимен разговор с твореца, истинско потапяне в неговия свят. Чувах неговия глас, който разказваше за провокацията, за красотата в несъвършенството, за преосмислянето на силуетите.
Наследството на Демна в Balenciaga е много повече от колекция от дрехи. То е философия. Той ни показа, че луксът не винаги е в съвършенството, а понякога в несъвършенството, в суровата красота на реалността. Размивайки границите между висша мода и уличен стил, той демократизира лукса, направи го по-достъпен, но същевременно го издигна на ново, още по-високо ниво на концептуалност. Демна облича идеите – за идентичност, за свобода, за бунт срещу статуквото.
Тази изложба беше пътуване във времето и пространството, разговор с един творец, който дръзна да бъде различен и да остави незаличима следа в света на модата. Беше истинска привилегия да бъда част от Balenciaga by Demna и да усетя пулса на тази революция.
''Опитът ми показва, че модната индустрия винаги изостава с няколко години. Моят начин на мислене е силно вкоренен в настоящето. Забелязал съм, че на индустрията ѝ отнема около две години и половина, най-малко три години, за да признае или приеме нещата – защото те са станали част от по-голяма картина. Това изобщо не ме притеснява, по-скоро ме прави щастлив. Марсел Дюшан някога е казал: ''Най-голямата опасност за един творец е да бъде харесван от непосредствената публика. Защото ако те разберат веднага, това означава, че вече си закъснял.''
Демна
''За мен тези 10 години бяха едно пътуване в търсене на отговори на въпросите: Как можем да разширим границите? Как да възприемем модата по различен начин, особено в контекста на лукса? Изложбата представя 10 години творческа дейност. Всяко нещо има своя концепция. Сякаш правех всичко това, за да впечатля себе си. Може би е важно, защото сега, в следващия етап от живота си, няма да правя същото.''
Демна
''Цветът и формата ми напомнят за едно яке, което помолих родителите ми да ми купят, когато бях дете – и това е първият ми спомен, свързан с емоционалната връзка с дадена дреха. Дори не исках да го нося, просто исках да го имам и да мога да го гледам.''
Демна
''Когато дойдох в Balenciaga, прегледах всички скици на Кристобал и той беше направил нещо наистина невероятно със задната част на врата на жената. Той откри, че е много по-елегантно да се гледа колието отзад, отколкото отпред. Затова всички деколтета бяха спуснати. Никога обаче не съм искал да бъда имитатор на Кристобал Баленсиага. Исках този тип елегантност да бъде върху неконвенционална дреха. Така носех и моите връхни дрехи. Така че беше перфектно съчетание.''
Демна
''Благодаря на всички хора, които ми помогнаха да изградя тази десетилетна визия за Balenciaga. Заедно определихме стила на това десетилетие, който е актуален и близък до много различни хора, които обичат модата, и създадохме връзка между кутюрното наследство и модерното улично облекло, което напълно промени начина, по който модата се възприема днес. Изключително съм благодарен на нашата най-вярна публика, хора, чийто смел стил и вкус станаха синоним на моята естетика в Balenciaga и са лесно разпознаваеми по целия свят.''
Демна
Кадри: Нели Славова
BALENCIAGA BY DEMNA 2015-2025