4 от най-често срещаните грешки в общуването, които не знаем че правим

Със сигурност едно от най-хубавите неща в живота е да седнем и да си бърборим с часове с приятел, любим човек или роднина, особено когато денят ни не е минал по най-добрия начин и изпитваме силна нужда да споделим чувствата си пред някого. Можем да се почувстваме много по-добре, когато споделим болката си и получим някаква емоционална подкрепа от срещната страна. Има разговори, които можем да водим с часове, но има и такива, които ни стресират и отнемат огромен процент от енергията ни, затова е много важно да насочим погледа си върху тези теми, които отключват положителни емоции в нас и да открием грешките си в разговорите, които често създават усещания за откъснатост и които водят до проблеми във взаимоотношенията.
За да можем да насърчим балансирани и здравословни разговори, на първо място, трябва да обърнем специално внимание на грешките, които неволно допускаме в общуването си с другите хора и които в някои случаи могат да създадат високи прегради помежду ни.
Ето за кои грешки трябва да внимаваме при общуването си с другите хора и кои са тези неща, които могат да обърнат ''каруцата'' в общуването.
1. Милион въпроси
Ако ви се е случвало да зададете въпрос, за да имате възможност сами да му отговорите, означава, че вие вече сте допуснали първата грешка в общуването. Този гаф не е просто нелюбезен въпрос, той всъщност може да ни накара да изглеждаме манипулативни и да накара другия човек да се почувства така, сякаш не го възприемате сериозно.
2. Прекъсване
Ако сте по-емоционални хора със сигурност ще ви е трудно да се въздържите от коментар тогава, когато в тялото ви нахлуват различни видове чувства. Въпреки това е добре да се научим да се изслушваме взаимно без да прекъсваме събеседника си и да му отнемаме правото да се защити. Започването на разговор преди някой друг да е приключил да говори, се счита за грубо и неуважително поведение, тъй като прекъсването на някого често може да допринесе за усещането, че е обезценен или пренебрегнат.
3. Говорите прекалено много за себе си
Ако смятате, че хората около вас могат да бъдат ''кофа'' за вашите душевни отпадъци, много се лъжете, тъй като прекомерното мрънкане и оплакване може да им дойде в повече и бързо да прекъснат контактите си с вас. Няма нищо лошо в това да говорите за своите житейски дилеми, но когато превземате разговора и всички теми започнат да се въртят около вас, означава, че рискувате не само да отегчите събеседника си, но и да го отдалечите завинаги от себе си. Дискусиите обикновено процъфтяват, благодарение на динамиката, в която всеки може да сподели какво го интересува и да получи някакъв отговор от отсрещната страна, но когато разговорът се превърне в монолог, нещата стават прекалено суховати и особено досадни за слушателите.
4. Непоискани съвети
Може би и на вас се е случвало да се видите с човек, който не спира да ви залива със съвети и предложения, които имат за цел да променят живота ви. Нормално е да дадете съвет на приятел или любим човек, когато той ви го поиска, но определено е много дразнещо постоянно да си пъхате носа в чуждите животи и да смятате, че другите хора са марионетки, които вие трябва да контролирате. Непоисканите съвети могат да имат обратен ефект върху човека, на когото ги даваме, като например той може да се почувства слаб и неспособен сам да вземе решение или пък напълно безпомощен да поеме отговорност за живота си.