Може ли лъжата да бъде възприемана като форма на оцеляване

''Лъжата не се отличава от истината по нищо, освен по това, че не е такава!'' – Станислав Йежи Лец
Преди векове хората са лъгали и днес продължават да изричат неистини. Мотивирани от различни цели, те решават да се впуснат по течението на илюзията и да заобиколят фактите. Но какво се случва, когато използваме лъжата за нещо благородно или като средство за оцеляване – дали в тези случаи тя е позволена и не носи толкова големи вреди, отколкото другите ежедневни ''тънки лъжи'' или може да причини още по-мащабни сътресения?
Макар че повечето от нас предпочитат да мислят за себе си, като за честни хора и въпреки че оценяваме лъжата негативно, експериментални изследвани, установяват, че по-голямата част от хората лъжат ежедневно - доста шокиращо, нали. Според направено проучване през 1996 г. на ''De Paulo et al'', което е продължило няколко седмици, е установено, че хората са лъгали средно веднъж или два пъти на ден по време на ежедневните си взаимодействия. Доказано е, че всички участници са изричали лъжи към хората, с които са общували ежедневно.
Въпреки че сме склонни да лъжем повече в разговори с хора, които ще видим отново в бъдеще, ние лъжем и когато общуваме с непознати, които най-вероятно няма да срещнем отново.
Според друго проучване на ''Tyler et al'' е установено, че в десет минутен разговор с напълно непознат хората са изричали около две лъжи.
Но ако трябва да се върнем на темата как голяма част от хората възприемат лъжата, като средство за оцеляване, е важно да отбележим, че в повечето случаи хората правят неща, които сами по себе си не са необходими за оцеляването им.
В някои определени случаи обаче лъжата може да бъде възприета и като средство за оцеляване, например когато живеете в крайна бедност лъжата и кражбата могат да се превърнат в средство, гарантиращо прехраната на семейството ви, а измамата може да засили чувството за сигурност. Лъжите и измамите се срещат не само сред непознатите кръгове от хора, но и след приятелските и дори сред романтичните връзки, като дребните лъжи бързо могат да се превърнат в обичаен подход на общуване с близките ни. Дали обаче има смисъл в това да заблуждаваме другите хора и да изричаме неверни истини – може би не, но лъжата винаги е била част от човешкия живот и не виждаме как това може да се промени във времето.
''Дяволът е бащата на лъжата, но той е забравил да патентова изобретението си и сега има много конкуренти!'' – Джордж Бърнард Шоу