Пет личностни черти, които всеки човешки индивид притежава по рождение – част 2
Има доста обемна литература, която подкрепя основните черти на личността, но учените не винаги са съгласни с етикетите, разкриващи определените модели от характера на хората, въпреки това тези пет черти се описват като най-ярките и силни качества, които човек по рождение е успял да придобие.
Откритост
Тази личностна черта е свързана с отговорност и нуждата да бъдем искрени пред другите, както и да споделяме това, което чувстваме. Хората, които са успели да съхранят тази черта през годините, са хора късметлии, постигнали много в живота и притежаващи широк спектър от интереси. Те са авантюристични, креативни и не се страхуват да се впуснат в живота и да понесат последствията от своите решения и действия. Но когато хората са успели да изтънят тази черта от характера си и да я заличат във времето, те бързо са се превърнали в традиционалисти, които имат огромни проблеми с абстрактното мислене.
Добросъвестност
Тази черта определя високите нива на внимателност, добър контрол на импулсите и целенасочено поведение. Всъщност добросъвестните хора са организирани и внимателни към детайлите. Те обичат предварително да планират всички свои действия, които могат да засегнат другите хора и винаги спазват поставените срокове. Ако във времето сме успели да изгубим тази своя личностна черта можем да станем прекалено безотговорни, неорганизирани и да отлагаме важните събития във времето.
Екстравертност
Екстравертността е личностна вродена характеристика, която се характеризира с възбудимост, увереност, приказливост и висока емоционална експресивност. Хората, които са успели да съхранят тази своя черта във времето, са изключително комуникативни, лесно адаптивни и могат да набират енергия в социалните ситуации, тъй като когато се намират сред други хора, те се чувстват изключително превъзбудени, енергични и развълнувани. Когато нивото на тази личностна черта е твърде ниско човек може да стане сдържан, затворен в себе си, като всяко социално събитие би могло да отнема част от енергията му вместо да го зарежда.
Сговорчивост
Тази черта включва в себе си чувства като доверие, доброта, привързаност и алтруизъм. Хората успели да съхранят тази черта през годините са по-склонни да създават големи колективи и да се чувстват добре в тях. Те определено не се страхуват от общуването, нито пък от социалните събирания, на които с огромно удоволствие могат да обменят нови идеи с другите хора и да попиват допълнителни знания. Когато нивата на тази личностна черта са много по-ниски човек може да премине в другия край, като стане някак манипулативен, егоистичен и дребнав.
Невротизъм
При последната вродена черта, която според специалисти носим по рождение, се наблюдават някои определени емоции, като например хипер активност, пъргавина, сръчност, бърза реч и желание за действие. Когато обаче нивата на тази личностна черта бъдат завишени, можем да се превърнем в непоносими нерваци, които са постоянно нащрек и не могат да се отпуснат за нищо на света. Ако пък нивата са ниски директно преминаваме в другия край на активността, като можем да станем доста по-бавни, мудни и умислени.
Важно е да отбележим, че всяка личностна характеристика представлява диапазон от две крайности, като например при екстравертността представлява континуум между крайната екстравертност и крайната интровертност; така в реалния свят повечето хора се намират някъде по средата.