Как да се справим със сухата кожа в студените месеци

  • Сподели:
Как да се справим със сухата кожа в студените месеци

Пилингът на кожата може да бъде резултат от много фактори. Ето няколко страхотни средства срещу лющеща се кожа и няколко съвета как да се справите с този проблем.

Причини за лющене на кожата

Един от проблемите, с които всяка жена често се сблъсква, е лющещата се кожа. Поради тази предпоставка е просто невъзможно правилното нанасяне на грим: основата лежи върху люспи, при нанасяне на пудра лицето изглежда като напукан асфалт. Освен това има доста неприятно усещане, сърбеж. Особено често това се случва през есенно-зимния период поради недостиг на витамини и влиянието на метеорологичните условия. Може да има много причини за това явление и те могат условно да бъдат разделени на външни и вътрешни.

Външни причини за лющене на кожата

• Ефектът от замръзване

• Прекомерен тен (включително този, получен в солариум)

• Твърде сух въздух на закрито

• Алергия към цъфтящи растения през пролетта

• Липса на хидратация с вода

• Използването на нискокачествена или токсична козметика

• Лоша диета

• Контактен дерматит (при излагане на всякакви дразнители – химически или физически) и др.

• Не се използва висококачествена органична грижа за кожата и козметика.



Как да се справим с външните неблагоприятни фактори, влияещи негативно върху кожата ни? Ето някои предложения:

• Защитете лицето си от вятър и замръзване, като използвате специални кремове с витамин В и Е преди излизане.

• Овлажнявайте въздуха в дома си, особено когато е прекалено изсушен от отоплителни уреди.

• Измийте лицето си с филтрирана вода, ако можете.

• Сменете сапуна за измиване с чист почистващ препарат на органична основа. След водни процедури е по-добре да избършете с мека кърпа от естествен материал. Изберете почистващ препарат, който съдържа алое и кокосово масло.

• Уверете се, че козметиката, която използвате, не съдържа ланолин, тъй като този компонент често причинява алергии, сърбеж и зачервяване на кожата.

• Преминете към натурална козметика и рутинни процедури за грижа за кожата .

Вътрешни фактори, влияещи върху здравето на кожата

Ако причината за пилинг на кожата не са външни фактори, а нарушение вътре в тялото, ще бъде по-трудно да се справите. Първо трябва да анализирате какво точно може да провокира влошаване на епидермиса.

Основната и най-честата причина за лющене на кожата е липсата на влага в тялото. Външният слой просто не получава вода, в резултат на което започва да се бели и напуква. Следователно, първо трябва да пиете повече вода и второ, да използвате овлажнители, серуми и масла, за да хидратирате.

Липса на определени витамини

Когато има обикновен дефицит на тези вещества, можете да коригирате състоянието с помощта на хранене. Ако има реален дефицит на витамини, тогава не можете да справите без специални минерални и витаминни комплекси. Полезно е за кожата да се храни със следното:

• Растителните мазнини – зехтин, сусамово масло, памучно семе, ленено семе и др. – са истински склад на витамин Е, при липса на който кожата изглежда вяла и започва да се лющи. Полезно е да ги добавяте към салати.

• Броколи, различни зърнени храни, бадеми, банани, авокадо, ядки и други продукти осигуряват витамини от група В на тялото. Тези вещества предотвратяват стареенето на кожата, подобряват цвета ù и насърчават хидратацията.

• Цитрусови плодове, кисело зеле, червени боровинки, орехи, шипки и др. Те съдържат много витамин С, който е отличен антиоксидант, борещ се със свободните радикали. Благодарение на него се образува и колаген, който е отговорен за еластичността и твърдостта на кожата.



Алергия към определени храни
В този случай най-важното нещо, което трябва да направите, е да идентифицирате алергена. За целта можете да направите специални тестове, както и да помислите какви храни ядете. Изключвайки някои храни от диетата, ще се отървете от беленето на кожата. Освен това може да възникне алергична реакция в резултат на употребата на лекарства. Ето защо, преди лечението, трябва внимателно да прочетете инструкциите за употреба на лекарствата и да разберете за техните странични ефекти.

Кожни заболявания (дерматит, ихтиоза, псориазис, екзема и др.) и гъбични инфекции. В този случай трябва да се консултирате с дерматолог, който ще предпише подходящо лечение.

Стресово състояние. Необходимо е да се избягват нервни сътресения, които влияят негативно, наред с други неща, върху кожата.

Хормонални проблеми в организма. При такива нарушения, които се срещат особено често при жените по време на менопаузата, кожата на лицето може да реагира чрез лющене. Особено еластичността му намалява при липса на полови хормони и хормони на щитовидната жлеза. В този случай трябва редовно да правите тестове и да коригирате нивото на тези вещества с помощта на подходяща терапия.