6 грешки, които повечето хора допускат в кризисни ситуации 

  • Сподели:
6 грешки, които повечето хора допускат в кризисни ситуации 

Обикновено когато сме подложени на някакво изпитание, в първия момент ние инстинктивно се сковаваме, след което започваме да се лутаме безцелно, докато не спираме да се поддаваме на емоциите си. Но дали това е най-правилният подход в кризисни ситуации, тогава, когато другите разчитат да вземем най-правилното и адекватното решение, с което да излезем от порочния кръг, едва ли. 

Ще ви разкрием 6 от грешките, които повечето хора допускат, когато са изложени на силен стрес и от тях се очаква да вземат бързо решение, с което да подобрят ситуацията. 

1. Отдръпване от проблема
Все повече хора предпочитат да си затворят очите, докато нещата магически се оправят от само себе си. Tова е най-неправилният подход, който можете да изберете, тъй като когато ‘’заметете проблема под масата’’, той със сигурност ще се усложни и ще добие още по-големи размери, затова когато има някакво напрежение или криза, трябва бързо да се предприемат някакви мерки за да се възстанови балансът. 

2. Чувство за непобедимост
Някои хора истински вярват, че на тях никога не може да се случи нещо лошо, защото са твърде внимателни и предпазливи в живота си. Не е нужно да се движите постоянно на ръба за да ви връхлети някой сериозен проблем или трудност, всъщност кризисни моменти могат да настъпят в живота на всеки човек, независимо от това, дали е подготвен или не. За да се справите по-бързо с тях трябва да стъпите здраво на земята и да потърсите най-добрият вариант, с който да излезете от трудната ситуация.

3. Обвиняване на другите
Когато имат някакъв проблем повечето хора предпочитат първо да се огледат в другите, след което да открият главният виновник за случилото се и едва тогава да потърсят някакво решение, за да се справят с трудния момент. Ако искате да бъдете по-адаптивни, отговорни и да се справяте по-лесно в кризисните ситуации, забравете да сочите с пръст другите, докато ги обвинявате, вместо това запретнете ръкави и намерете някакво бързо решение на настъпилия проблем.

4. Фокусиране върху себе си и собствената ви болка
Когато настъпи непредвидена ситуация, едва ли е най-подходящият момент да се разчувствате и да се поддавате на емоциите си. Вместо това можете да изпъкнете като лидер пред другите, като покажете доза отговорност и инициатива при справяне с настъпилия проблем, вместо да се самосъжалявате и фокусирате върху своите несгоди и тревоги.

5. Неадекватна комуникация
Може би сте забелязали как някои хора загубват ‘’ума и дума’’, когато се намират под напрежение и когато волно или не попаднат в трудна ситуация. Това поведение може още повече да ни обърка и да влоши ситуацията, в която се намираме. Също така е много важно да не забравяме, че арогантността и неуважителната комуникация могат да подкопаят, дори и най-добрите намерения и действия, затова винаги трябва да запазваме самообладание, особено ако сме подложени на силен стрес и се намираме в кризисна ситуация - това всъщност е и ключът да се справим с нея.

6. Ненавременно потърсена помощ
Има хора, които са толкова инатливи и упорити, че дори когато виждат, че корабът е потънал на 99 %, им е трудно да се обърнат и да потърсят помощ. Дали заради голямо его или силен инат на някои хора им е под нивото да помолят за помощ и вместо това предпочитат да потънат на дъното и нещата да станат много по-сериозни, отколкото са били. Когато нещата станат сериозни със сигурност вече няма място за инат и его, затова ви препоръчваме, когато усетите, че не се справяте с даден проблем или трудност, да потърсите помощ отвън в лицето на свой близък, колега и дори специалист, който би могъл да ви даде важните насоки, чрез които да се преборите с настъпилата криза.