6 полезни съвета, които ще ви помогнат да държите гнева си под контрол

  • Сподели:
6 полезни съвета, които ще ви помогнат да държите гнева си под контрол

Когато сме напрегнати и ядосани, обикновено ни е много трудно да държим гнева си под контрол и в момент на афект, можем неволно да изречем думи, които всъщност не мислим, както и да направим неща, за които по-късно да съжаляваме. Гневът е често срещана емоция, въпреки това е много важно да се научим да се справяме с него по един положителен начин, защото неконтролируемият гняв може да се отрази, както на здравето ни, така и на взаимоотношенията ни с другите хора.

Днес решихме да ви дадем няколко полезни съвета, с които бихте могли да овладеете гнева си и да не се поддавате на емоциите си, когато те са отрицателни. А ето и как да го направите.

1. Винаги мислете преди да говорите
Когато сте обхванати от силни емоции е много лесно да изречете нещо, за което по-късно да съжалявате, затова отделете няколко минути за да съберете мислите си, преди да кажете каквото и да е било и позволете на събеседниците си да направят същото.

2. Едва когато се успокоите, се опитайте да изразите притесненията си
Когато започнете да мислите ясно, можете да изразите разочарованието си по настойчив, но същевременно с това не конфронтационен начин. Като например, заявете своите притеснения и нужди ясно и директно, без да наранявате другите или да се опитвате да ги контролирате.

3. Вземете си почивка
Давайте си кратки почивки, тип ''паузи'' през деня в моментите, в които се чувствате особено стресирани, така ще можете да потушите нарастващото напрежение и да измислите по-мъдър вариант, чрез който да излезете от трудната ситуация. Няколко минути спокойствие могат да ви помогнат да се почувствате по-добре подготвени да се справите с това, което ви предстои без да се раздразнявате или ядосвате.

4. Придържайте се към изявления ''Аз''
Критиката и обвиненията могат само да увеличат напрежението, затова просто използвайте ''Аз''- изявления за да опишете проблема. Бъдете уважителни и конкретни, например кажете ''Разстроен съм, че стана от масата без да предложиш да помогнеш с чиниите!'', вместо - ''Ти никога не вършиш домакинската работа!''

5. Спрете да таите злоба
Прошката е мощен инструмент, затова не се страхувайте да я използвате по-често, тъй като ако позволите на гнева и другите негативни чувства да изместят положителните, може да се окажете напълно погълнати от собствената си горчивина или чувство за несправедливост. 

6. Използвайте хумор за да укрепите ситуацията
Разсейването с помощта на хумор може да потуши напрежението в разговора, затова използвайте забавни реплики, които могат да ви помогнат с това, което ви ядосва и евентуално с нереалистичните очаквания, които имате за това, как трябва да се развият нещата. Избягвайте обаче сарказма, защото той може да нарани чувствата на другите и да влоши ситуацията.