6 полезни съвета, които ще ви помогнат да откриете баланса между работата и семейния живот

Понякога може да изглежда твърде сложна задача да открием баланса между работата и семейния живот, като с толкова много изисквания, които ни дърпат в различни посоки, можем бързо да се почувстваме претоварени и особено стресирани.
За да откриете перфектната среда вие не само трябва да се научите да управлявате времето си правило, но и да откриете методи, чрез които да създадете хармония в живота си, за да може да се насладите, както на кариерата си, така и на любимите си хора без да се чувствате постоянно разкъсани между двете.
Балансът между работа и личен живот често е свръзан и с намирането на златната среда, където кариерата и личния ви живот могат да си съжителстват повече от перфектно. Тук не става въпрос само за равномерно разделяне на времето ви между работата и дома ви, а за това да се чувствате удовлетворени от това как управлявате живота си. В някои дни работата може да е на централно място, друг път семейството да се нуждае от повече внимание. Постигането на баланс между тези две страни означава да си дадете пространство, да присъствате на работа и у дома, без да жертвата благополучието си в целия този процес.
Има няколко начина да откриете перфектната среда и да накарате всичко около вас да работи, без да жертвате благополучието и взаимоотношенията си. Днес решихме да ви разкрием 6 техники, с които ще можете да балансирате перфектно задълженията без те да се отразяват на професионалните ви умения и на отношенията с най-близките ви хора.
Ето и кои са те.
1. Приоритизирайте времето си
Не всичко във вашия списък със задачи е еднакво важно, затова просто отделете време за да приоритизирате задачите на работа и у дома, така, че да се съсредоточите върху това, което наистина има значение.
2. Поставете граници
Решете кога започва и свършва работния ви ден и се придържайте към него, доколкото е възможно. Това означава да изключвате служебните известия, когато прекарвате време със семейството си и да устоите на желанието да проверявате имейли след работно време. Като поставите тези граници ще създадете едно ясно разпределение между работата и личния живот, което ще ви помогне да бъдете напълно присъстващи, когато сте със семейството. Това ще покаже и на близките ви, че те са вашия приоритет.
3. Създайте семеен календар
Следенето на графиците на всички може да бъде само по себе си работа на пълен работен ден. Споделеният семеен календар обаче може да помогне на всички да бъдат по-организирани и да са наясно с ангажиментите на всеки. Независимо дали е физически календар на стената или дигитален, този инструмент ви позволява да планирате семейните дейности около служебните ангажименти и обратното.
4. Делегирайте, когато е възможно
Не е нужно да правите всичко сами, затова на работа можете да делегирате някои от задачите си, с които другите могат да се справят у дома, да споделите отговорностите си с партньора или членовете на семейството. Делегирането не само облекчава товара ви, но и дава възможност на другите да допринесат за семейния баланс.
5. Научете се да казвате ''не''
Добре е да казвате ''не'' на допълнителни работни проекти или социални покани, ако те пречат на баланса между работата и личния живот. Познаването на вашите граници и настойчивостта по отношение на тях, може да предотврати прегряването и да ви гарантира, че имате време за това, което наистина има значение за вас. Казването на ''не'' не означава да пропуснете, а да освободите място за нещата, които ви носят радост и вътрешно удовлетворение. Тази проста, но мощна стратегия, ви помага да балансирате работата и семейството, като защитава времето и енергията ви.
6. Грижете се за себе си
Грижата за себе си е от съществено значение за поддържането на енергията и търпението, необходими за балансиране на работата и личния живот. Независимо дали става въпрос за редовни упражнения, хобита или просто за малко тихо време насаме - грижата за себе си помага да презаредите батериите си. Когато сте отпочинали и се чувствате добре, сте подготвени да се справите с изискванията, както в работата, така и у дома. Затова не забравяйте, че ''не можете да сипете от празна чаша'' и че грижата за себе си е грижа за вашето семейство!