Как да спрем да се нервираме за глупости

''Мислите за ревност, страх, притеснение и тревожност разрушават и унищожават нервите и жлезите ви, причинявайки психически и физически заболявания от всякакъв вид!'' – Джоузеф Мърфи
Колкото и да не ви се вярва, има огромна разлика между това да имаш ''глупава мисъл'' и между това да си ''глупав човек''. Ако ви е трудно да ги разделите в ума си, опитайте се да ги наречете с нещо по-малко емоционално заредено, като например ‘’негативни мисли’’ или ‘’капани за мислене’’.
В главата на човек често се прокрадват много ненужни, объркани и болезнени мисли, които увреждат самочувствието ни, развалят настроението ни и пречат на взаимоотношенията ни с другите хора. Лошите и глупавите мисли пораждат в нас едно силно неприятно усещане, което ни кара да се съмняваме в себе си и в нещата, които правим. Понякога можем да бъдем най-големите си врагове, защото сами подклаждаме своите страхове и тревоги с вредни мисли.
Хубавата новина обаче е, че можем да се справим с тези мисли и да ги променим, и сега ще ви дадем пет основни стъпки, които ще ви помогнат да трансформирате глупавите и отрицателни мисли в нещо по-приятно и положително.
На първо място си пригответе тефтер, на който можете да запишете всички онези мисли, които ви тревожат и ви карат да се чувствате глупаво и дори нещастни, след което ги заменете с думи, които ви успокояват и реплики, които бихте искали да чуете от своя близък приятел, като например – ''Тревожа се, че нямам пари за ….!'' – вместо това подсилете промяната на мисълта, като преформулирате мисълта си, така, че тя да ви донесе някакво вътрешно спокойствие, например – ''Може би в момента съм изпаднал във финансова дупка, но всеки човек по света изпитва някакви временни затруднения, които го мотивират да стане по-силен и гъвкав и точно тази трудност в живота ми е знак, че мога и ще се справя с всяко предизвикателство, което ми изпрати съдбата!''
Нека преминем и към тези 5 основни стъпки, които ще ни помогнат да променим мисълта си, като насочим глупавите и вредни мисли към нещо по-положително.
1. Определете негативната мисъл
На лист хартия на първите три места отбележете трите мисли, които ви изнервят и ви карат да губите почва под краката си.
2. Определете съответстваща състрадателна мисъл
От другата страна срещу отрицателните мисли добавете състрадателна мисъл – такава, която ви мотивира и ви кара да погледнете на живота си от друг ъгъл.
3. Използвайте положителни фрази за да прогоните глупавите мисли
На отделен лист напишете 10 мотивиращи фрази, които искате да чувате от другите хора всеки ден и които силно ви мотивират, като например – ''Аз мога да постигна всичко, което желая!''; ''Няма трудност, която може да ми се опре!''; ''Аз съм силен, красив и стойностен човек!'' и т.н. След което можете да поставите листа с фразите на места, които през целия ден ще можете да четете, например – в банята до леглото, на бюрото си или пък в колата.
4. Капани на мисълта
Най-често срещаните капани на мислене са ''всичко или нищо'', защото повечето хора предпочитат да виждат света в ''черно и бяло'', вместо да се огледат в страни и да открият и другите цветове. Много е важно ако искате да промените мисълта си и да спрете да се нервирате за глупости, да разберете, че не всичко е ‘’добро или лошо’’, както и че не винаги всичко трябва да се движи в крайностите, защото перфектни хора няма, а ако искаме да бъдем в хармония със заобикалящият ни свят трябва просто да открием баланса. Също така забравете и за фрази, които ви обезкуражават, демотивират и пречат на развитието ви, като например – ‘’Няма да се справя с това!’’, ‘’Аз не съм добра майка!’’ или пък ‘’Трябва да го направя перфектно, в противен случай, всичко ще отиде по дяволите!’’. Подобни реплики вкарват допълнителен стрес в съзнанието ни и ни пречат да открием хубавата част на живота.
5. Спрете с прибързаните заключения
Може би често ви се случва да се поддадете на емоциите, още преди да сте разбрали, каква точно е ситуацията и така започвате да се тревожите за глупости, които може и да не се случат като например – ‘’Шефът ми сигурно е ядосан, че закъснях, затова няма да си направя труда да говоря с него, защото няма да повярва на извинението ми!’’ Всъщност знаете ли, че голям процент от мислите ни са породени от съмнения и притеснения, които самите ние пораждаме в главата си и които в повечето случаи нямат нищо общо с реалността. Когато нямате в подкрепа никакви доказателства за това, че някой не ви харесва, мрази ви или пък се държи зле с вас, не е нужно да подклаждате подобен тип мисли, които в повечето случаи вредят на здравето ви. Когато започнем да преувеличаваме дадени събития, ние директно ставаме ‘’роб’’ на глупавите си мисли. А когато омаловажаваме важността на нещо, което всъщност е наистина важно, например: ''Да, получих повишение на заплатата, но не е голяма работа, дори не съм сигурен, защо ми го дадоха!'' – това е ненужно размишление, което вреди на самочувствието ви и пречи на преценката ви. Затова трябва да спрете да допускате в съзнанието си подобен тип мисли, които ви карат да се съмнявате в себе си и които подклаждат тревогите ви.
''Не ''минаващите ви мисли'' или ''брилянтни идеи'', а обикновените ежедневни навици, контролират живота ви. Живейте просто. Не се хващайте в машината на света – тя е твърде взискателна. Докато получите това, което търсите, нервите ви са изчезнали, сърцето е увредено и костите болят. Решете да развивате духовните си сили по-сериозно, оттук нататък. Научете изкуството на правилния живот. Ако имате радост, имате всичко, така, че се научете да бъдете щастливи и доволни. Имайте щастие сега!'' – Парамаханса Йоганда