Протоколът и първата дама Мелания Тръмп – влияние, стил или добра пропаганда

  • Сподели:
Протоколът и първата дама Мелания Тръмп – влияние, стил или добра пропаганда

Протоколът, това изкуство на усвояване на играта на тайни и явни правила, даващи предписания за успех и способстващи за постигане дори и на илюзорни цели, е със силата на досаден, но постоянен спътник в живота на великите жени и мъже. Били те политици, дипломати, бизнесмени, лекари, спортисти, артисти и т.н. Повечето успяват да се научат да го следват, ако искат да имат на своя страна времето, постиженията на предишните обитатели на престижните им длъжности, ползотворност в действията, заложени в програмите им, изграден ореол на харизматични естети и на точни, и перспективни играчи. Да презентират и далновидността, че владеят и управляват положението и съдбата на тълпите и разбира се, да направляват ефикасно и собствената си съдба.

Церемонията по встъпването в длъжност на 47-мия американски президент Доналд Тръмп на 20-ти януари 2025 година е онази част от протокола, която света видя открито, на длан. Красива скулптура от блясък и сериозност, поверия, рецепти, величина на човешкия триумф, исторически връзки и отзвук на всичко заедно, забъркано в едно. Лъскавият привкус вече е в историята и направи публиката съпричастна с него. 

Съгласно Конституцията на САЩ, полагането на официална клетва за вярност към американския народ, от всеки новоизбран президент се прави на четири пълни календарни години, на ден 20-ти януари. Ако 20-ти януари се пада в неделя, то събитието автоматично се премества в първия работен ден, т.е. понеделникът от новата седмица. Традицията повелява, новият и старият президенти, заедно с първите си дами да напуснат едновременно Белия дом във Вашингтон, щата Колумбия, където са се събрали на чай и раздумка за политическото си битие и да се отправят за важния церемониал по полагане на клетва пред или в сградата на Капитолия – седалището на законодателната власт в САЩ.ъ67

Първата церемония там е извършена на 4-ти март 1801 година, при встъпването на власт на президент Томас Джеферсън. Високи гости от близо и далеч се събират чинно и чакат, за да видят с очите си и да потвърдят с присъствието си истинността на събитията пред света. Членовете на комисията по церемонията имат грижата и честта да удостоверят, че се спазва изискването shall end at noon, което означава, че на дата 20-ти януари, точно в 12 часа по обяд, мандата на предишния президент изтича и в същото време трябва да влезе в сила правото на новия президент да заема и да се разпорежда с поста си.

Актът shall end at noon се извършва с вербален и невербален изказ, първо върху Библията на президента Ейбрахам Линкълн от 1861 година и върху Конституцията на САЩ и финализира с думите „So help me God!“ („И нека Бог да ми е на помощ!“). Президентът слага лявата си ръка върху Библията и Конституцията, а с дясната ръка, вдигната от лакътя нагоре се заклева. Следват строги стъпки от процеса, имащи силата на публични задължения от страна на политическите лица (президент и вицепрезидент), които са главни действащи в събитието. Церемониалът официализира новия президент в качеството му на държавен глава, глава на Федералното правителство и главнокомандващ на Въоръжените сили на САЩ.  

Президентът на САЩ, които и да е той, избран със свободната воля на американския народ, може да има само два мандата в своето поприще, като върховен държавен ръководител на американската нация. Няма значение, дали тези мандати са последователни или през някакъв период от време. 
Първата дама на президента Доналд Тръмп, третата му съпруга Мелания, е част от протокола и играе основна и запомняща се роля в него. Не главна, но не и поддържаща, а собствена. Родената през 1970 година в малък град в Словения, част от някогашна СФР Югославия, е изискана и впечатляваща личност, носеща индивидуалност и благоприятно акомпанираща силната и ярка същност на съпруга си. Волята ѝ за себеизразяване и вижданията и идеите на екипите от специалисти по имидж на Доналд Тръмп, са извоювали правото ѝ да дирижира онази част от публиката, която я припознава като своя.

Красива, висока 1.80 м., стройна и умна, визията ѝ е достатъчна, за да осъществява чрез нея контрол и да отправя ярки или прикрити послания. Изявите ѝ на младини като регионален модел на Балканите, са изградили способността да успява и тя го прави точно навреме. Днешната ѝ лъскава кариера, първо като съпруга на бизнесмена и мултимилионер Доналд Джон Тръмп от 2005 година, а по-късно и като първа дама на 45-тия щатски президент, е магнит за всяка искаща престижен и изключителен живот дама на планетата. Сега ѝ предстоят отново четири пълни години в орбитата на Белия дом, с дела, поведение и слава, подходящи за световната сцена.  

Безпристрастното ми мнение е, че и в първия мандат на съпруга си и сега, Мелания Тръмп се опитва да гради имидж на световен моден лидер. И успява, въпреки негативните слухове по нейн адрес и откровеното хейтърство понякога. Модата може да се използва и като политическо оръжие - загадъчната ѝ хубост, добре подбраните по цвят и модел за фигурата ѝ дрехи и аксесоари, проявата на силен характер, семейното богатство ѝ отварят много врати. Тя умее и да демонстрира сдържаност в сложни ситуации, когато се налага. Не показва балканския си темперамент явно, защото живота с мъж визионер, мечтател и прагматик в едно, вероятно не е спокоен и гладък. Гради си слава на Жената и това я издига на различна основа, в сравнение с преминали през историята други първи дами.

За нея покойния италиански премиер-министър (от месец май 1994 до януари 1995, от месец юни 2001 до май 2006 и от месец май 2008 до ноември 2011), и човек със сходна на Тръмп икономическа и политическа осанка, Силвио Берлускони казваше:

''Едно му признавам на Доналд, умее да подбира жената до себе си''.

Мелания Тръмп се появи на церемонията си по встъпване в длъжност на първа дама на САЩ, в елегантен тъмносин тоалет - издължен джемпър, тип палто от американския дизайнер Adam Lippes, велурени обувки на гуруто Маноло Бланик, обути на бос крак. Аксесоарите ѝ включваха черни ръкавици от мека кожа и еднотипна шапка по цвят и естество на плата на джемпъра ѝ, с плосък цилиндър и декорирана с бяла широка ивица, импонираща адекватно на белия акцент около врата ѝ, дело на шапкаря Ерик Джавитс. Мелания се представи, като икона на стила и инструмент на бляскавата пропаганда.

На последващия тържествен бал на Свободата, тя събра погледите на цвета на американската нация и на зрителите пред телевизионните екрани по цялото земно кълбо, с бижуто си - диамантена брошка с история и чар от 1955 година, поставена около врата ѝ, върху черна платнена основа, и с шикозна бяла дълга рокля с черни надлъжни акценти, на американския дизайнер Ерве Пиер.

Бялото от векове се приема за цвета на победата, на възхода над падналите, на връзката със силата на светлината, а черното подчертава сериозността, твърдостта и бездната на безкрайните емоции.

Президентът Тръмп, облечен в черен смокинг, код Black Tie, заедно с ефирната Мелания изтанцуваха триумфалния си встъпителен президентски танц, показвайки на света, че животът е арена на много величини, а свободата на успеха с готовност прави всяка танцова стъпка, преход към игрите на големите.   

Доналд и Мелания определено са изградили афинитет да спазват чинно правилата на протокола и знаят, как да превърнат всеки свой поглед, ход или настроение в предписания за грандиозно благополучие и влияние. Дрехите, визиите, вербалните и невербалните им взаимодействия рисуват образ на главната двойка, която определя момента от живота ни, днес и сега.