Семейна приказка или как да си направим сами родословно дърво на спомените
За да разберете историята на своя род, най-добрият начин е да си направите собствено родословно дърво, на което ще можете да показвате на своите деца, онези роднини, с които те трябва да се гордеят. Едно добре направено родословно дърво може не само да повдигне духа ни, но и да ни мотивира да се борим за същите постижения на своите родители, а защо не и по-големи.
Най-красивата приказка е човек да събере на едно място всички свои предци и да открие от къде всъщност идва родът му и на кого в действителност е наследник. Всеки човек може да си направи сам точно такова дръвче на спомените, което да постави на видно място вкъщи, за да може от време на време да се сеща какви са неговите корени. Като за начало трябва да разделим нашето родословно дръвче на два основни клона; отгоре ще поставим този на майката, който е пряко свързан с нейните роднини, а до него този с роднините на баща ни. За да направите перфектното родословно дърво, трябва да знаете имената и рождените дати на вашите братовчеди на техните родители и на общите баби и дядовци.
Графиката на вашето родословно дърво може да бъде хоризонтално развита, като в един ред се подреждат лицата с еднакви родови връзки – например братя и сестри или пък първи, втори, трети и четвърти братовчеди.
Знаците, които бихте могли да използвате за обозначаване на хората родени с мъжки пол, са квадрат, а на тези хора с женски пол могат да бъдат кръгче. Под тези знаци можете да изпишете името на човека и годината му на раждане. Ако вашият род е твърде голям, в самото начало си набавете по-голям формат лист, на който ще можете да отбележите всички в своето семейно дърво. Вземете голям картон или лист, след което го разделете на десет хоризонтални части по дългата страна. Започнете да нанасяте знаците и имената, като започнете от третия ред отдолу, където се намира и вашето име, нагоре от вас са вашите родители, а надолу от вас децата и внуците ви. Върхът на дървото, трябва да бъде изпълнен с родоначалниците, а именно тези, които са най-старши в семейната пирамида.
Най-долу във вашето родословно дръвче трябва да поставите и новите членове на семейството, а именно най-малките и новородените. Можете да направите и отделни дръвчета, например на прабабата, бабата и на съпруга/съпругата. Дървото ще стане още по-интересно и цветно, ако към него добавите и снимков материал, както и кратки послания свързани с определени случки, които сте чували или пък си спомняте за различните хора във вашето семейно дръвче.