Шведският крал Карл XVI Густав – монархически връзки и любов - първа част

  • Сподели:
Шведският крал Карл XVI Густав – монархически връзки и любов - първа част

„För Sverige, i tiden“ („За Швеция, във времето“), девизът на кралство Швеция 

Като стожер на кралство Швеция, крал Карл XVI Густав е монарх на страната повече от половин век. Той става крал на Швеция на 16-ти септември 1973 година и от тогава неизменно изпълнява задълженията си. Крал Карл XVI Густав има ограничени политически правомощия, участва в официални церемонии и представлява страната в чужбина, открива ежегодните сесии на шведския Парламент и е главнокомандуващ на шведските въоръжени сили. Наследството на трона се предава на първородното му дете, независимо от пола.
Кралство Швеция е парламентарна демокрация от 1917 година, кралят е държавен глава, а изпълнителната власт се упражнява от демократично избрано правителството.

Кралство Швеция е конституционна монархия от 1809 година, действащата Конституция е преработена през 1975 година и се основава на четирите основни закона - Инструментът за управление, Законът за наследяването, Законът за свободата на печата и Законът за Риксдага (Парламента).
Законодателната власт се осъществява от еднокамарен Риксдаг, в който депутатите се избират с мандат от четири години, като почти половината от тях са жени и това прави чест на шведското общество. Правителството на кралство Швеция се оглавява от министър-председател, избиран от парламента. 
С над 1000-годишна история като суверенна държава, кралство Швеция официално стана член на НАТО през 2023 година, след като страната подаде молба за присъединяване към Алианса. Решението й да преустанови продължителния си неутралитет е повлияно от промените в сигурността на Европа, особено след началото на руската инвазия в република Украйна.

Кралство Швеция е разположено в Северна Европа, на Скандинавския полуостров и заема източната и най-южната му част. На североизток граничи с република Финландия, на запад и северозапад с кралство Норвегия. На изток се мие от водите на Балтийско море и Ботническия залив. На югозапад е отделена от кралство Дания, чрез протоците Йоресунд, Категат и Скагерак, а през най-голямото мостово съоръжение в Европа, „Йоресунд“ се извършва комбинирана автомобилно-железопътна връзка между град Малмьо в кралство Швеция и столицата на кралство Дания, град Копенхаген, намиращ се на остров Зеланд. Има морска граница с Дания, ФРГ, Полша, Русия, Литва, Латвия и Естония. 
 Кралство Швеция е член е на ЕС от 1995 година, на Шенген от 1996 година, но през 2003 година, с референдум шведските граждани се отказват от присъединяване към Еврозоната (групата от 20 страни, членки на ЕС, които са приели еврото за своя официална валута са: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Словакия, Словения, Финландия, Франция и Хърватия). Валутата на Швеция е шведска крона (на шведски език - svensk krona), означава се със символа kr. Кроната става официален паричен знак на Скандинавския валутен съюз, обединяващ Дания, Норвегия и Швеция през 1873 година. В резултат от дълги преговори и споразумения между трите държави,  въвеждането на кроната е ключов момент в историята на Скандинавия. То е улеснило търговията и е допринесло за икономическия растеж на региона.

Днес, шведската крона е една от най-стабилните валути в Европа, заедно с норвежката крона и швейцарския франк. 

Официалният език на кралство Швеция е шведският. Той е северногермански език и е тясно свързан с датския и норвежкия езици. Говори се от около 9 милиона души в кралство Швеция, от около 300 000 жители в република Финландия, главно по югозападните и южни брегове, както и на Оландските острови. До Втората световна война, шведския език се говори и в части от Естония и Латвия. 

Релефът на кралство Швеция е разнообразен и оказва значително влияние върху начина на живот, икономиката и културата на страната. Северната й част е планинска, докато южната и централната са по-равнинни. Най-високият връх в страната е „Кебнекайсе“ - 2123 метра над морското равнище.

Кралство Швеция е една от най-богатите на водни запаси страни в Европа, има множество реки, като най-голямата е река „Далелвен“, с приблизителна дължина от 535 километра, заедно със съставящата я река „Вестердалелвен“. Водопадът „Ульфстреммен“ е най-известната забележителност по течението й и е един от най-големите водопади в Швеция, както и популярна туристическа дестинация.
Швеция е известна като "страната на хилядите езера", те покриват значителна част от територията й и оформят нейния пейзаж и култура. „Венерн“ е най-голямото шведско езеро, с приблизителна площ от 5519,1 квадратни километра, съдържа около 153 кубични километра вода. Това означава, че в езерото има достатъчно вода, за да се напълнят около 153 000 000 олимпийски басейна. „Венерн“ е третото най-впечатляващо езеро в Европа, познато с множество си острови и живописна природа, източник е на питейна вода, енергия, използва се за транспорт, риболов и отдих.
В северните части на страната има ледници, използвани за прясна вода.

Ледниковата дейност през вековете е оказала значително влияние върху формирането на почвите, подзолистите почви са най-разпространените в Швеция, особено в северните части (подзолистите почви се образуват в условия на влажен климат и се характеризират със светъл, пепеляв цвят на горните си слоеве, бедни са на хранителни вещества и имат специфичен профил, дължащ се на процеси на измиване и преместване на минерали и органични вещества в почвения профил). В низините и в близост до реките и езерата се срещат блатни почви, а кафявите горски почви са характерни в южните и централните части на Швеция, където климатът е по-топъл и по-сух. Една пета от страната, особено в дъждовната югозападна Швеция и студения далечен север, е покрита с блата и торф.

Кралството има предимно умерен климат, благодарение на топлото течение Гълфстрийм. Зимите са студени, особено в северните части, където се наблюдават дълги периоди на тъмнина. Летата са сравнително кратки и прохладни. Близостта до морето омекотява студеното време в крайбрежните райони, докато във вътрешността е по-изразен континенталния климат.
Около 15 процента от страната се намира в Арктическия кръг, а в северните части на Швеция, включително и в Арктическия кръг има явление, известно като "полярни дни". През лятото Слънцето не залязва за продължителен период и има непрекъсната дневна светлина.
В южна Швеция средните температури през лятото достигнат до 20-25°C, а през зимата да паднат до около 0°C, докато в Северна Швеция има дълги и студени зими и кратки, прохладни лета. Средните зимни температури стигат до минус 20° - 25° C.

Горите покриват голяма част от територията на кралство Швеция и са важен природен ресурс. Те заемат около 60 % от територията на страната и са неразделна част от нейния пейзаж, култура и икономика.
Кралство Швеция е основен световен износител на горски продукти. Дървесината е ценна и се транспортира чрез гъста пътна и железопътна мрежа. Шведските фирми са известни с производството на различни продукти от дърво, включително хартия, плоскости и сглобяеми къщи и мебели. 
В шведския фолклор елфите често са свързват с природата, горите и свободния на живот. Те са свръхестествени същества с дребен ръст, правят магии и могат да бъдат както добри, така и палави. Почитат се като културен феномен от местните, но придобиват световна слава от филмите, направени за тях.

Кралство Швеция, със своите обширни гори, безброй езера и разнообразни местообитания, е дом на богат животински свят. От големи хищници до малки насекоми, шведската природа предлага уникални възможности за наблюдение на дивата природа. Присъстват мечки, рисове, вълци, лисици, лосове, елени, сърни, зайци. В балтийските води могат да се видят тюлени, а в северните части на Атлантическия океан – китове и делфини. Езерата и реките са богати на водолюбиви птици - патици, лебеди и чапли.

Ловът и риболовът са строго регулирани и много видове животни са напълно защитени. Големи стада опитомени северни елени, собственост на етническата група саами, пасат в северните планини и гори. Разрешен е ловът на херинга, треска, писия, скумрия и сьомга, както и скариди и омари. Град Гьотеборг е водещото рибарско пристанище и голям рибен пазар. Атлантическата херинга и нейния по-малък роднина, балтийската херинга, са традиционни храни за шведите.

Кралство Швеция е една от най-развитите страни в света и природните ресурси са важен фактор за икономиката й, осигуряващи й жизненоважни суровини за промишлеността и допринасят за създаването и запазването на добре платени работни места. Наличните природни изкопаеми са: железни, медни и уранови руди, злато, сребро. Страната изпитва недостиг на изкопаеми горива и разчита на внос за своите нужди.

Кралство Швеция е водещ център за производство на комуникационно и военно оборудване.

Към 2023 година, населението на кралството е около 10,5 милиона души, здравните услуги за хората са сред най-добрите в света. Детската смъртност е ниска, а средната продължителност на живота е висока. По-голямата част от населението на Швеция (сравнително малко на брой в сравнение с площта й, от приблизително 449 964 квадратни километра), живее в южната част на страната, предимно в градовете. Най-населен е триъгълника Стокхолм-Гьотеборг-Малмьо и по крайбрежието на север от Стокхолм.  
В кралство Швеция средната жилищна площ е сравнително голяма.
Образователната система с малки изключения, е публична и отворена за всички без такси.

Швеция приема християнството през XI век и в продължение на близо 500 години католицизмът е преобладаваща религия. Когато първите вълни на протестантската реформация заливат Европа в средата на XVI век, лутеранството се налага и става доминиращо (от името на реформатора Мартин Лутер, основател на протестантско течение в християнството). 

Кралство Швеция е известно с либералната си социална политика. Минималният размер на годишния платен отпуск на работещите е пет седмици, а законовата работна седмица е 40 часа. Сравнително висок е данъка върху доходите на физическите лица (вариращ от около 30 до 60 процента).

Кога и къде е възникнала Швеция отдавна е предмет на дебати? Някои историци твърдят, че люлката й се намира във Вестергьотланд и Йостергьотланд, т.е. в югозападната и югоизточната част на страната. Други приемат, че Швеция е основана в района на езерото Малер, което днес е рекреативно и модерно място около столицата Стокхолм.

Името на Швеция произлиза от наименованието на местно племе „Svear“ или „Suiones“, и е споменато още през 98 година от н.е. от римския автор Тацит. Древното име на страната е Свеарике (държавата на свеите), по-късно Сверийе.
Историческите корени на шведската държавност могат да бъдат проследени чак до викингския период (около VIII-XI век). За начало на съвременната шведска държава се счита 1523 година, когато Густав Васа е избран за крал на Швеция и се разпада Калмарската уния. По време на Средновековието, Дания, Норвегия и Швеция (части от територии, принадлежащи на днешна Финландия) се обединяват в рамките на Калмарска уния, създадена през 1397 година и действала до месец юни 1523 година под властта на Маргарета I Датска, кралица на три държави. Това обединение обаче е нестабилно и през XVI век Швеция се отделя от унията и се превръща в самостоятелно кралство. 
Но дори и след тази дата, Швеция преминава през множество исторически промени и трансформации. С времето, на шведския трон се сменят различни династии, всяка от тях има свой собствен произход и история. С най-дълго непрекъснато присъствие, е династията Бернадот. Тя бележи началото си с издигането и избирането на френския маршал Жан Батист Бернадот за крал на Швеция през 1818 година, известен е с името Карл XIV Йохан. От възкачването му на шведския престол, династията Бернадот продължава да управлява Швеция векове, като линията на наследяване е интересна и си заслужава да бъде проследена:

Крал Карл XIV Йохан, основател на династията Бернадот, неговото управление (1818 -1844) бележи период на стабилизация и модернизация на Швеция. Преди да стане крал, той е френски маршал с рождено име Жан Батист Бернадот, воюващ под командването на Наполеон Бонапарт. Роден е на 26-ти януари 1763 година във Франция и умира на 8-ми март 1844 година в Швеция. Крал е на Швеция и Норвегия в продължение на 26 години, доживява до почтената възраст 81-а години. Изборът на Бернадот за наследник на шведския престол е в резултат на сложни политически договорки между различните европейски държави. Швеция вижда в него възможност да укрепи своята позиция в Европа и да се отърве от влиянието на Русия. Шведският парламент предлага на Бернадот да стане наследник на шведския престол. Той приема предложението доста бързо, осъзнавайки, че това е уникална възможност за него. Рядко се случва чужденец да бъде избран за крал на друга държава. Бернадот успява да се интегрира добре в шведското общество и да е един от най-уважаваните монарси в историята на страната. Карл XIV Йохан е пример за това, как политическите обстоятелства могат да доведат до неочаквани резултати и как един човек може да промени хода на историята - персоналната си, на рода си и на страната, която го е приела за суверен. 

Крал Оскар I, син на крал Карл XIV Йохан, продължава политиката на баща си и допринася за развитието на индустрията и инфраструктурата. Управлява Швеция и Норвегия като крал (1844 -1859) в продължение на 15 години и оставя значителна следа в историята на двете държави. Роден е в Париж, Франция на 4-ти юли 1799 година и умира в Стокхолм, Швеция на 8-ми юли 1859 година. Крал Оскар I активно подкрепя развитието на индустрията и търговията, ведещи до икономически растеж и модернизация на страната. През 1844 година се приема нова Конституция, ограничиваща властта на монарха и засилваща ролята на парламента. Крал Оскар I поддържа политика на неутралитет в международните си отношения, което е спомогнало да се избягне въвличането във войни на Швеция. Женен е щастливо за дъщерята на маршал на Наполеон Бонапарт, мадам Жозефин де Боарне, с която има пет деца. 

Крал Карл XV, син на Оскар I, известен със свободолюбивите си възгледи и подкрепата за конституционната монархия (1859 -1872). Роден е на 3-ти май 1826 година в Стокхолм, Швеция и е починал на 18-ти септември 1872 година в Малмьо, Швеция. Продължител е на либералните реформи, започнати от баща му, крал Оскар I, което води до по-голяма политическа свобода и модернизация на държавата. Крал Карл XV е голям почитател на изкуствата и науката, насърчава развитието на културата, самият е талантлив художник и оставя след себе си много произведения на изкуството. По време на неговото управление се наблюдава значителен напредък в изграждането на железопътната мрежа в Швеция и Норвегия, което е спомогнало за развитието на икономиката и свързаността между различните региони. Преди да стане крал, той е регент на баща си Оскар I, поради здравословните му проблеми. Умира на 46 години и се смята, че смъртта му е причинена от преумора, тъй като той е работил много усилено за развитието на страната си.  

Крал Оскар II, син на крал Карл XV, неговото управление (1872-1907) е белязано от културен разцвет и укрепване на международните отношения на Швеция в световен план. Роден е на 21-ви януари 1829 година и е починал на 8-ми декември 1907 година в Стокхолм. Крал Оскар II е продължител на либералните промени, започнати от баща си, крал Оскар I, включително разширяването на избирателните права, реформи в образованието и развитие на инфраструктурата. Контраадмирал по ранг, с него кралство Швеция изживява период на относителна политическа и социална стабилност, избягват се големи вътрешни конфликти и международни войни. Крал Оскар II е крал и на Норвегия до 1905 година, опитва се да запази Скандинавския съюз, но не успява и Норвегия се отделя като самостоятелно кралство от Швеция. 

Крал Густав V, внук на крал Оскар II, управлява (1907-1950) през бурните години на началото на XX век и световните войни и е една от най-дългоуправляващите фигури в шведската история. Роден е на 16-ти юни 1858 година в двореца Дротнингхолм (Drottningholm Palace), Стокхолм, Швеция, където и умира на 29-ти октомври 1950 година. От 1917 година ръководи като парламентарен монарх, има силна воля и визионерски поглед напред, освен политиката обича и спорта, играе великолепно тенис на корт и основава първия тенис клуб в Швеция. На 20-ти септември 1881 година, крал Густав V се жени за дама с много известно потекло (немската и руската имперски фамилии и на баденски, пруски, саксонски, ваймарски аристократични дворове), принцеса Виктория фон Баден, дъщеря на великия херцог на Баден, Фридрих I и съпругата му, принцеса Луиза Пруска (1838 – 1923). От своя страна принцеса Луиза Пруска е дъщеря на немския император Вилхелм I и крал на Прусия (1797-1888) и съпругата му, кралица Августа Мария Луиза Катарина Сакс-Ваймар-Айзенахска (1811-1890). Бащата на кралица Августа Мария Луиза е великия херцог на Саксония-Ваймар-Айзенах, Карл-Фридрих, а майка й е великата княгиня Мария Павловна, дъщеря на руския император Павел I (1754-1801) и на императрица Мария Фьодоровна (с рождено име София Доротея Августа Луиза Вюртембергска, 1759-1828). Император Вилхелм I е син на пруския крал Фридрих Вилхелм III и на принцеса Луиза фон Мекленбург-Щрелиц. Император Вилхелм I Пруски е брат на руската императрица Александра Фьодоровна (с рождено име принцеса Фредерика Луиза Вилхелмина Шарлота Пруска, 1798-1860 ), която е вуйна на принцеса Августа и съпруга на руския император Николай I (1796-1855). Крал Густав V и кралица Виктория имат трима сина. Крал Густав V управлява Швеция в период на значителни промени, както в страната си, така и в международната обстановка. Въпреки че е конституционен монарх и реалната власт е в ръцете на шведския парламент и правителство, той упражнява значително влияние върху политическите процеси и общественото мнение. Известен е с консервативните си възгледи и е привърженик на традиционните ценности и се противопоставя на радикалните социални и политически промени. По време на двете световни войни( ПСВ и ВСВ), кралство Швеция успява да запази неутралитета си, което се дължи отчасти и на умелата външна политика на крал Густав V. Под неговото управление страната преживява значителен икономически и социален растеж. Някои историци критикуват крал Густав V за авторитарните тенденции и опитите му да ограничи демократичните процеси. Обвиняван е също в симпатии към нацизма и в недостатъчни мерки срещу антисемитизма в Швеция. Независимо от оценките, крал Густав V остава значима фигура в шведската история.