Черешите – източник на полезни вещества и лечебни свойства
Дивите череши се срещат предимно в гористите местности, докато питомните се отглеждат на открито в градинските площи. Черешовото дръвче е изключително взискателно, но пък с много красиви цветове. Дивата череша достига до 20 метра, като кората на стъблото е червеникаво сива, листата са едри с продълговата форма, а плодът е костилков. Обикновено цъфтежа на тази череша се случва около месец април, а плодовете и узряват през месеците юни и юли.
Полезни съставки в черешата
Черешата е богата на захари, пектинови вещества, магнезий, фосфорни, желязо, както и на витамините - В1, В2, С и каротин. В сравнение с питомната дивата череша не отстъпа по брой полезни съставки, като пектинови и дъбилни вещества, минерални соли, витамини и каротин. Ядките пък и са богати на белтъци, дъбилни вещества, въглехидрати, минерални соли и ензими, които отключват в тях лечебни свойства.
Лечебни свойства
Черешата може да се консумира, както сурова, така и преработена под формата на сокове, сиропи, компоти и сладка. Още преди стотици години този плод се е използвал не само като храна, но и като лекарствено средство срещу редица сериозни заболявания, като например – диабет, жлъчно и чернодробни заболявания, анемия, сърдечни болести, стомашни неразположения, както и при пясък и камъни в бъбреците. Този специален плод има редица полезни вещества, които действат изключително благоприятно и лечебно върху нашето тяло. Черешата засилва сърдечната дейност и съдържа огромни количества калиеви и железни соли, които са изключително необходими за правилното функциониране на организма ни.