Какво влияние има захарта над мозъка и когнитивното ни здраве

  • Сподели:
Какво влияние има захарта над мозъка и когнитивното ни здраве

Знаете ли, че мозъкът ни използва много повече енергия, отколкото всеки друг орган в тялото ни, а глюкозата е основният източник на ''гориво''. Но днес ще се опитаме да разберем какво се случва, когато мозъкът е изложен на прекомерно количество захари.

Влиянието, което захарта има над мозъка ни е свързано с намаления самоконтрол, както и нарушението на когнитивните ни умения. За много хора консумацията на малко количество захар стимулира желанието за още. Захарта има ефекта на наркотиците, в който центъра на възнаграждението се намира отново в мозъка. Затова учените предполагат, че сладките храни заедно с мазните и прекалено солените, могат да предизвикат подобни на пристрастяване ефекти в човешкия мозък, водещи до загуба на самоконтрол, преяждане и последващо наддаване на теглото. Поведенческите и невробиохимичните характеристики на злоупотребата с вещества и преяждането са доста сходни и идеята за хранителна зависимост набира огромна популярност сред учените.

Влияние на захарта върху мозъка ни
Реакции на възнаграждение

Този вид реакция на възнаграждение възниква, когато определени структури в мозъка се активират в отговор на някаква награда, например - секс, храна или пристрастяващи наркотици. Активирането на този път създава връзка между активността и чувството на удовлетворение, което увеличава вероятността това поведение да се повтори. При хората е установено, че храните с висок гликемичен индекс активират области на мозъка свързани с реакцията на възнаграждение и провокират интензивното чувство на глад, отколкото тези храни, които са с по-нисък гликемичен индекс. 
Това означава, че храните, които причиняват по-високо повишаване на кръвната захар предизвикват по-голямо пристрастяване в мозъка.

Какво е гликемичен индекс?
Гликемичен индекс е начин за класифициране на храни, съдържащи въглехидрати, за да се оцени колко бързо те се усвояват и какъв е потенциалът им за повишаване на кръвната захар. Знаете ли, че различните видове въглехидрати се преработват по различен начин в организма, като някои причиняват бързи скокове и спадове на кръвната захар, докато други водят до по-плавни и бавни увеличения и спадове. 

Кои са високогликемичните храни?
Високогликемичните храни са тези с висока стойност на гликемичния индекс. Те се усвояват бързо и причиняват бързо повишаване на нивата на кръвната захар. 

Примери за високогликемични храни
Храни с високо съдържание на захар: Понички, бял хляб, картофи.

Кои са нискогликемичните храни?
Нискогликемичните храни са тези с ниска стойност на гликемичния индекс. Такава храна може да помогне на хората да контролират нивата на кръвната захар и телесното си тегло, както и да намалят риска от здравословни и сърдечни заболявания и диабет 2. 
Примери за нискогликемични храни: Зеленчуци, ядки, млечни продукти, бобови култури и плодове.

Защо захарта е толкова вредна?
Захарта причинява реакции подобни на пристрастяване. Допълнителни проучвания върху мозъчната активност предоставят доказателства в подкрепа на идеята, че преяждането променя системата за възнаграждение на мозъка ни, което след това допълнително води до преяждане. Смята се, че същият този процес стои в основата на толерантността, свързана с пристрастяването, тъй като с течение на времето са необходими по-големи количества от веществото за да се достигне същото ниво на възнаграждения. Проучванията показват, че преяждането води до намалена реакция на възнаграждение и прогресивно влошаващо се пристрастяване към храни с ниско съдържание на хранителни вещества, богати на сол, захар и мазнини. 

Захарта може да отключи редица болести
Честото излагане на високи нива на глюкоза намалява умствените ни способности. Дори при хора без диабет по-високата консумация на захар е свързана с по-ниски резултати на тестовете за когнитивна функция. Смята се, че тези ефекти се дължат на комбинация от хипергликемия, хипертония, инсулинова резистентност и повишен холестерол. Допълнителни изследвания показват, че диета с високо съдържание на добавена захар, намалява производството на мозъчен химикал необходим за формирането на нова памет и ученето. 
Повечето проучвания и изследвания показват, че всяка захар добавена в храната ни е опасна. Можем да избегнем тези опасности, като задоволим желанието си за сладко с пресни плодове, вместо с рафинирани захари.