Няколко лечебни билки, за които може би досега не сте чували
Има билки, които не носят чак толкова известни наименования, но въпреки това притежават специални лековити сили, които успяват да стопират симптомите и да подобрят здравето ни. Тези необикновени растения помагат при различни болки, спазми, възпаления и вируси, като успяват да деактивират бактериите в тялото ни и да го прочистят от всички натрупани токсини. Изключително полезни и лечебни тези билки могат да бъдат цяр за много и най-различни заболявания и днес решихме да ви запознаем с тях.
Горицвет
Горицветът е познат още като горчивата жълта билка, която лекува болно сърце. Това растение може да се открие предимно по поляните, като най-лековитата зона при него е тази в горната част на растението. След като я наберем можем да я изсушим, след което да си направим отвара, от която можем да изпиваме по една супена лъжица на ден. Действието на тази вълшебна билка е много силно и концентрирано предимно върху сърдечната дейност, като това растение успява да увеличи сърдечните съкращения, като те стават значително по-бавни, както и да разшири съдовете, подхранващи сърцето. Тази билка е много полезна при високо кръвно налягане, както е и много подходяща за прием при хора, които са стресирани и неспокойни.
Изсиипливче
Това растение обикновено може да се срещне по сухите и песъчливи тревисти местности. От растението се обира горната част, след което се изсушава по определен начин и се приготвят различни билкови отвари. Тази интересна билка е силно болкоуспокояващо, лекува камъни в бъбреците и жлъчката, използва се още и при открити рани, както и при наличие на отоци по тялото ни, действа също още и при стомашни проблеми. Съдържанието на билката е от следните вещества – танини, алкалоиди, етерично масло, флавоноиди и други.
Лопен
Тази интересна билка е известна още и под името ''Овча опашка'' и може да бъде отрита сред каменистите склонове и поляните. Билката съдържа мастни киселини, етерични масла, сапонини, каротин, горчиви вещества, кумарини и други. Лопенът действа болкоуспокояващо и има ползотворно въздействие върху стомаха, черния дроб, отворени рани и при болести по дихателните пътища. Обикновено най-лековитата част при него са цветовете, които се обират и се изсушават, след което от тях можем да си приготвим лечебна отвара, като от 400 мл от нея дневно се употребява само една чаена лъжичка, не повече от препоръчителната доза.