Честит рожден ден, Hubble!
Емблематичната космическа обсерватория Hubble Space Telescope (HST), която фундаментално промени разбирането ни за Вселената, навърши 30 години на 25 април 2020 г. Проектът е съвместен между на Американската (NASA) и Европейската космическа агенция (ESA).
Мисията е наименувана така в чест на американския астроном Едуин Хъбъл, известен с изследванията си относно структурата на Вселената. Едно от най-значимите му открития е потвърждението, че нашата галактика Млечен път не е единствена, а съществуват още много такива структури.
Пример за неоспоримия принос на Hubble Space Telescope e предоставянето на набор от данни, с оглед на които се установява ускоряващото се разширяване на Вселената. Това откритие довежда до разработване на теории за т. нар. тъмна енергия, която се смята за "виновник" за този ускорен темп на разширяване на Вселената.
Приносът на Hubble Space Telescope обаче не е заровен някъде из прашните записки по щандовете на космическите агенции. Ако разполагате с интернет връзка, не може да не сте видяли поне едно от изумителните изображения, заснети от него.
Погледнете например смайващите изображения "Стълбовете на сътворението", или пък "портрета" на Ракообразната мъглявина. Дори да не сте съвсем сигурни какво точно виждате, едва ли можете да останете безучастни към преливащите се палитри от цветове.
"Заветът" на Hubble Space Telescope включва още много невероятни кадри, които можете да разгледате на официалния сайт на мисията.
Но нека за момент оставим настрана цветущите гледки, които телескопът ни предоставя. Техническата същност на тази рееща се "наблюдателница" е също толкова впечатляваща, като се има предвид, че това e първата базирана в космоса обсерватория, която е създавана някога.
Пример за неговата прецизност е фактът, че телескопът може да поддържа стабилно позицията си и да провежда наблюдения на разстояния от порядъка на милиарди светлинни години.
Това е еквивалент на това да застанете на покрива на хипотетична сграда, висока 400 километра, като държите лазерче в ръка и с лъча да "уцелите" монета на тротоара, като я задържите на фокус в продължение на 24 часа.
Hubble има тази способност, като неговата ситуация е още по-усложнена, тъй като едновременно с това, той се върти в орбита около Земята със скорост от 28 160 км/час.
Впечатляващо!
Ето защо космическите агенции NASA и ESA спретнаха подобаващо "тържество" преди няколко дни, когато този внушителен уред "навърши" трийстия си юбилей в космоса. Поводът беше отбелязан по два грандиозни начина.
Първият е, че от NASA разработиха платформа, на която всеки любител на красивите космически картини може да види какво е заснел телескопът в датата му на раждане. Ако желаете да видите вашата космическа картина, можете да я намерите тук.
Вторият е традиционен за проекта – за всяка година прекарана в космоса, се публикува ново изумително изображение, заснето от телескопа. От тук можете да изтеглите изображението, публикувано по повод трийстия юбилей на телескопа, в пълен размер.
То е наречено "Космически риф" и изобразява мъглявината NGC 2014 и нейния съсед NGC 2020, разположени на около 163 000 светлинни години от Земята.
Коя ли космическа красота ще ни разкрие догодина?
В галерията може да видите част от впечатляващите изображения, заснети от телескопа през изминалите 30 години и видео за постигнатото през това време.
{GALLERY}
Източник: NASA