Защо е важно да си поставяме цели в живота

  • Сподели:
Защо е важно да си поставяме цели в живота

Да имаш цел в живота е един от основните фактори за щастие. Без него ще живеете живота си по-малко фокусирани, по-малко ефективни и често ще се чувствате неспокойни и стресирани, защото няма да сте съобразени с нещата, които правите.

Значението на това да имаш цел в живота се доказва от многобройни проучвания. Всички тези проучвания показват, че хората с ясно чувство за цел е по-вероятно да остареят по здравословен начин. Освен това хората с ясна цел в живота по-лесно се вдъхновяват от нещата, които правят.

Като цяло, наличието на цел подобрява факторите от нашия живот, които са свързани с нашето щастие, което може би е най-важната причина да намерите своята цел.

Знаете ли, че сте по-щастливи, когато имате цел и страст в живота?

Най-известното и добре реферирано изследване, на което попаднах, е много интересно. Това проучване е проведено от Ранди Коен, Чираг Бавиши и Алън Розански и е публикувано в края на 2015 г. Като част от проучването, над 136 000 души бяха оценени и проследени за около 7 години. Средната възраст в началото на проучването е била 67 години и тъй като хората в тази тема са починали или са се сблъсквали със здравословни проблеми, изследователите открили интересна част от данни.
Анализът показа по-нисък риск от смърт за участници с високо чувство за цел в живота. След коригиране на други фактори, смъртността е била с около една пета по-ниска за участниците, които съобщават за силно чувство за цел.
Сега вероятно се чудите как са дефинирали целта? Как изследователите решават кой човек има човек и кой не?

Целта в живота беше оценена през 2006 г. с помощта на субскала за цел в живота от 7 точки на скалата за психологическо благополучие на Ryff, предварително валидирана в национално представителна извадка от възрастни. По 6-степенна скала на Ликерт респондентите оценяват степента, в която са съгласни с всеки елемент. Средната стойност на всички елементи беше взета за създаване на скала. Резултатите варират от 1 до 6, където по-високите резултати отразяват по-висока цел.

Участниците бяха помолени да оценят собственото си чувство за цел по скала от 1 до 6. Разбира се, този метод има някои недостатъци, но не мога да измисля по-добър начин да измеря нещо толкова абстрактно като „чувство за цел". Ето защо аз също използвам толкова лесна скала, за да измервам собственото си щастие всеки ден.

Това проучване ясно показва, че е по-вероятно да остареете (здравословно), когато живеете целенасочен живот.

"Плановете ни се провалят, защото нямат цел. Когато човек не знае пристанището, никой вятър не е правилният вятър." - Сенека

"Да имаш цел е разликата между изкарването на прехраната и живеенето на живота." - Том Този

"Усилията и смелостта не са достатъчни без цел и посока." - Джон Ф. Кенеди

"Поставянето на цели е първата стъпка при превръщането на невидимото във видимо." - Тони Робинс

Отвъд религиозните конотации, житейската цел е просто послание на живота ви. Това е посланието, което искате да носите в света по време на престоя си на Земята. Пример за житейска цел е „Да вдъхновим всички за величие" или „Да докоснем всеки човек на Земята" или „Да облекчим всяко живо същество от страдание". Да имаме житейска цел се отнася за всички нас, независимо дали сме религиозни или атеисти.
Целта на живота е първата стъпка да живеете най-съзнателния си живот. Въпреки че може да сте заети с милион задачи всеки ден, когато нямате ясна цел, вие просто се насочвате по грешен път. Както Стивън Кови веднъж каза: „Ако стълбата не е опряна на правилната стена, всяка стъпка, която правим, просто ни отвежда на грешното място по-бързо."

От друга страна, когато имаш цел, тогава започва съзнателният живот. Макар че това не означава, че всичките ви проблеми изчезват, поне знаете какво искате да постигнете в този свят. След това с ясна мисъл може да си поставите правилните цели и планове и да предприемете ежедневни стъпки, за да създадете своя най-смислен живот.

Когато знаете целта си, това ви помага да правите разлика между важното и маловажното. Повечето хора днес са толкова увлечени от неща, които в крайна сметка не променят живота им.
Когато преследвате целта си, получавате невероятен прилив на енергия, който ви поддържа.
Много хора търсят успеха като самоцел. Искам обаче да подчертая, че успехът е резултат от това да правиш нещо, което обичаш и да имаш ясни планове, цели, умения спрямо това, към което се стремиш като самоцел.

Животът с цел насърчава устойчивостта

Една от общите черти на хората, които живеят с цел е, че са в състояние да намерят смисъл в нещата, които им се случват. Андрю Золи, автор на Resilience, описва тези хора като способни „когнитивно да преоценяват ситуациите и да регулират емоциите,­ превръщайки пословичните лимони на живота в лимонада."

Обширното изследване върху науката за благосъстоянието установи, че хората със силно чувство за цел са по-способни да се справят с възходите и паденията на живота. Целта може да предложи психологически буфер срещу препятствията – по този начин човек със силно чувство за цел остава доволен от живота, дори когато преживява труден етап. Този вид дългосрочна устойчивост може да доведе до по-добро сърдечно-съдово здраве, по-малко притеснения и по-голямо щастие с течение на времето.