Няколко полезни съвета, които ще ни помогнат да се справим със самотата

  • Сподели:
Няколко полезни съвета, които ще ни помогнат да се справим със самотата

Самотата всъщност е състояние на ума ни, в което навлизаме в тези мрачни епизоди от своя живот, в които се чувстваме изгубени и не достатъчно разбрани от другите хора. Усещането, което ни завладява в тези моменти е свързано с чувството на празнота, както и един таен копнеж да променим по някакъв начин живота си и да намерим подходящата среда, в която да се чувстваме свободни и щастливи. Например човек може да се почувства самотен в моментите, в които вижда как неговите приятели се събират без него и го изолират от общите срещи.

Понякога се чувстваме тъжни и изолирани от света, защото ни липсват близки хора, които вече не са на този свят и в които сме виждали силна опора, в други случаи пък просто съжаляваме за своето минало и грешките, които сме допуснали в него. Всичко това неминуемо се отразява на социалния ни живот, в който все по-трудно успяваме да допуснем хората до себе си, просто защото се страхуваме да изграждаме нови приятелства, в които не виждаме бъдеще. Самотата не винаги е свързана с физическата близост с други хора, ако например сте принудени да бъдете затворени с близки хора в продължение на месец, тази физическата изолация може да допринесе за самотата и начина по който не успявате да трансформирате негативните си мисли в положителни емоции.

Въпреки това можете да сте на парти, заобиколени от тълпа от хора и пак да се чувствате самотни. От друга страна, нека не забравяме, че много хора живеят сами и въпреки това все още продължават да изпитват силно чувство на връзка с другите. Според направено изследване в Англия почти половината от анкетираните са признали, че се чувстват самотни, като тези хора са били в различни възрастови групи. В Америка пък над 60 % от по-възрастното население са споделили, че се чувстват изоставени, самотни и изолирани от света. Самотата обхваща всички възрастови групи - може да сте студент, който се чувства изгубен и игнориран, дори сред морето от нови лица в общежитието, а може и да се намирате в зряла възраст и да забележите, че предишната ви сплотена група приятели се е отдалечила. Или като по-възрастен човек може да се почувствате изоставен от членовете на семейството ви, тъй като посещенията им стават все по-редки, а това бързо отключва едно неприятно усещане за самота в съзнанието ви.

Няколко стъпки, които ще ни помогнат да се справим със самотата
Свържете се с терапевт, който би могъл да анализира вашите мисли и да ги преобразува в много по-конструктивни и положителни емоции. 
За да се справите с тревожността и депресията избягвайте изолацията, вместо това се постарайте да бъдете сред хора и междувременно да работите върху своите неприятни усещания. 
Спрете да натоварвате ума и съзнанието си с мисли, които пречат на вашето психическо и физическо здраве, вместо това намерете начин, чрез който да релаксирате и да изчистите съзнанието си от тревожността.
Избягвайте стреса, защото той е източник на болести - отпуснете се и погледнете света от друг ъгъл.
Не възприемайте останалите хора като заплаха, а като един добър шанс да се социализирате и почувствате много по-спокойни и щастливи от възможността да имате близки хора до себе си, на които бихте могли да разчитате в трудните житейски ситуации.