Храмът Лемпуянг, легендарната Порта към рая в Бали

  • Сподели:
Храмът Лемпуянг, легендарната Порта към рая в Бали

Улу Вату е един от няколкото важни храма на морските духове по южното крайбрежие на Бали. През XI в. яванският свещеник Емпу Кутуран за първи път основава храм тук. Комплексът е допълнен от Нирарта, друг явански свещеник, който е известен с храмовете на брега на морето в Танах Лот, Рамбут Сиви и Пура Сакенан.

Нирарта се оттегля в Улу Вату за последните си дни, когато постига мокса - свобода от земните желания.
Храмът Лемпуянг, известен като Пура Лухур Лемпуянг, е един от най-старите и високо ценени храмове в Бали.

Смята се, че той предхожда и повечето хиндуистки храмове на острова, както и шестте най-свещени места за поклонение на Бали.
Целият пейзаж изглежда много живописно от тази храмова порта, която е известна в западния свят и като "Вратите към рая".

Вратите и храмът се намират в източната част на Бали, в рамките на възвишението Лемпуянг, което се намира на 1775 м надморска височина.

История на храма Лемпуянг
Храмът Лемпуянг е един от Сад Кахянган Джагад или шестте основни храма, които се смятат за стълбовете на Бали. Другите храмове са Пура Бесаких, Пура Гуа Лава, Пура Батукару, Пура Пусеринг Джагат и Пура Улувату.

Думата "Сад" произлиза от санскритска дума, която означава "шест", а "Кахянган" означава "място на боговете". Следователно "Sad Kahyangan" може да се преведе като "шест места на боговете".
Смята се, че създаването на местата за поклонение около планината Лемпуянг предхожда появата на повечето хиндуистки храмове на остров Бали.

Храмовете на планината Лемпуянг, представени от Пура Лемпуянг Лухур, най-високият храм в района, са групирани в един храмов комплекс, който представлява Пура Сад Кахянган Лухур Лемпуянг. Според балийските вярвания те са централни точки на острова и са предназначени да осигурят духовно равновесие на Бали. Храмовите групи на планината Лемпуянг са също така една от групите храмове в Бали, известни като Пура Кахянган Падма Бхувана.

Всеки от храмовете в Пура Кахянган Падма Бхувана отбелязва всяка от осемте основни посоки. Пура Лемпуянг Лухур представлява посоката изток (пурва) и белия цвят. Тази посока се свързва с владенията на балийския бог Ишвара.

По склоновете на планината Лемпуянг се намира Пура Лемпуянг Лухур, известен още като храм Лемпуянг.

Това е един от ключовите девет насочени храма на остров Бали, където можете да намерите известната Небесна порта и предоставя впечатляващи гледки към залеза по здрач, тъй като е разположен високо на планинския склон. Храмът има две части - долно и горно ниво. Последното си заслужава да се изкачите по сякаш безкрайното стълбище (1500 стъпала), защото гледката от храма е много красива, тъй като ще видите невероятна панорама към планината Агунг. Красивата гора около храма е известна като белите дробове на остров Бали.

Пейзажът по пътя към храма е много красив и туристите могат да се насладят на освежаващия прохладен въздух на гората. Интересен факт е, че човек не усеща как дрехите му се мокрят, дори когато преминава през облаците около него.

Освен известната Небесна порта, Пура Лухур Лемпуянг представлява още една уникална загадка. Между кичурите бамбук, които растат на върха на Пура Лухур Лемпуянг, се намира пелинги, наречени Tirta Pingit (Тайна). На това място растат само три бамбукови горички. От храсталака на бамбука свещеникът на Пура Тирта Лемпуянг Лухур получава Тирта (свещена вода), която дава на пемедек (хората, които извършват церемонията или молитвата), както и на туристите, за да се помолят.

За да получи свещената вода, свещеникът отрязва парче бамбук и от вътрешността на отрязания бамбук излиза свещената вода за Tirta. Странното е, че бамбукът никога не е спирал да расте, въпреки че се реже много често.

Цялата планина Лемпуянг е разделена на три части, които съответстват на балийската космология, като основата на планината е известна като Санг Ананта Бхога и съответства на планината на Брахма. Средната част на планината е известна като Санг Нага Басуких и съответства на планината на Вишну, а върхът на планината е известен като Санг Нага Таксака и се смята за планина на Шива. В най-свещената точка на планината Лемпуянг е построена Пура Лемпуянг Лухур.

В средната част на планината е разположена Пура Пенатаран Агунг, известна още като Пура Силавана Хянг Сар, а в основата на планината е построена Пура Далем Дасар Лемпуян. Храмовият комплекс е разделен на три зони: външно светилище на храма (джаба писан или нистанска мандала), средно светилище (джаба тенгах или мадя мандала) и вътрешно основно светилище (джеро или утаманинг мандала).

Входът към външното светилище (jaba pisan) е обозначен с боядисана в бяло разцепена порта candi bentar. Във външното светилище са разположени няколко бале (балийски павилиони), един от които е правоъгълният бале гонг ("Павилион за гонг"), където се съхраняват гамеланите. Друг бале в този двор е бале кулкул, където е поставен ударният барабан за призоваване към молитва. Входът към средното светилище (Jaba Tengah) е обозначен с три боядисани в бяло портала paduraksa. Входът отляво се използва за влизане, а входът отдясно - за излизане.

Трите стълбища, които водят до порталите на падуракса, са обградени с митични фигури на Нага. Скулптури, вдъхновени от епоса "Рамаяна", например на Арджуна, Бима и Юдхистира, изпъстрят пейзажа на стълбището. На най-горното ниво от тях се намира статуята на Кришна, светската форма на Вишну.

Най-горното вътрешно светилище (джеро) е най-свещеният двор на балийския храм. В двора на Пура Пенатаран Агунг Лемпуян има няколко кули меру и светилища пелинги, всяко от които е посветено на различни богове и местни божества. Няколко светилища падмасана във формата на празни каменни тронове, всяко от които е посветено на най-висшия бог от индуисткия пантеон, напр. на Санг Хянг Види и боговете на Тримурти.