Месец на осведомеността за рака на маточната шийка 2022 г.

  • Сподели:
Месец на осведомеността за рака на маточната шийка 2022 г.

Януари е месец на осведомеността за рака на маточната шийка и тази година Международната агенция за изследване на рака (IARC) ще подчертае три различни изследователски проекта, които демонстрират въздействието, което IARC оказва при справянето с глобалното бреме на рака на маточната шийка.

Представените проекти са в областите на ваксинация срещу високорискови видове човешки папиломен вирус (HPV), причинителят на повечето случаи на рак на маточната шийка; лечение на цервикални предракови лезии в среда с ограничени ресурси; и подобряване на обхвата на скрининговите програми за рак на маточната шийка в рисковите популации.

През 2020 г. около 604 000 жени са били диагностицирани с рак на маточната шийка в световен мащаб и около 342 000 жени са починали от болестта. Високите нива на заболеваемост и високата смъртност от рак на маточната шийка се срещат главно в страните с ниски и средни доходи. IARC и Световната здравна организация работят заедно с други партньори за прекратяване на рака на маточната шийка като проблем за общественото здраве чрез Глобалната стратегия за ускоряване на елиминирането на рака на маточната шийка.

Новите насоки на СЗО се основават отчасти на оценките на ефективността на различни методи за скрининг относно рака на маточната шийка, извършени от работна група от международни експерти, свикана от IARC.

За да се премахне ракът на маточната шийка като проблем за общественото здраве, всички страни трябва да достигнат и поддържат честота на заболеваемост от по-малко от 4 нови случая на рак на маточната шийка на 100 000 жени годишно. Постигането на тази цел се основава на три ключови стълба и съответните им цели:

• Ваксинация: 90% от момичетата са напълно ваксинирани с HPV ваксината до 15-годишна възраст;

• Скрининг: 70% от жените са подложени на скрининг с помощта на високоефективен тест до 35-годишна възраст и отново до 45-годишна възраст;

• Лечение: 90% от лекуваните жени с предрак и 90% от жените с инвазивен рак.

Всяка страна трябва да изпълни целите 90–70–90 до 2030 г., за да поеме по пътя към елиминиране на рака на маточната шийка до края на този век.

Ракът на маточната шийка е заболяване, при което раковите клетки възникват в шийката на матката, която свързва матката с вагината. HPV почти винаги е причина за рак на маточната шийка, поради което ваксините срещу вируса са важна част от стратегиите за превенция на рака на маточната шийка. 
Обикновено ракът на шийката на матката се развива бавно с течение на времето, а друга мощна превантивна мярка е скринингът на Pap тест, процедура, по време на която клетките се събират от повърхността на шийката на матката и се изследват. Пап тестът може както да открие рак на ранен етап, когато резултатите от лечението са по-добри, така и да открие предракови аномалии, които след това могат да бъдат лекувани, за да се предотврати развитието им в рак.