Страхът от грешки: съвет от психотерапевт

  • Сподели:
Страхът от грешки: съвет от психотерапевт

Страхът от грешки е проблем, с който се сблъскват много хора. Този страх може да ни попречи да вземаме решения и да търсим нови възможности. Човек се учи от грешките си и както се казва, не греши този, който не прави нищо. Правейки грешки, ние се развиваме като личности и растем.

Какво всъщност е страхът?
Страхът е универсално човешко преживяване, което може да повлияе на нашите мисли, чувства и поведение – това е емоционална реакция на заплаха или опасност. Дългосрочното, постоянно състояние на страх може да доведе до стрес, до модела ''борба, бягство, замръзване''. Когато възникне стресова ситуация, се активира част от мозъка и ние автоматично избираме една от трите стратегии. Тази реакция може да бъде полезна в ситуации, които изискват незабавни действия, но също така може да се превърне в пречка за нашето лично и професионално израстване. Например, ако сме в ситуация, която изисква незабавни действия, можем да изберем стратегията ''удар'' и да атакуваме директно проблема. Въпреки това, ако сме в ситуация, която не изисква незабавни действия, можем да изберем стратегията ''бягство'' и да избегнем проблема. Ако сме в ситуация, която е твърде трудна или заплашителна, можем да изберем стратегията на ''замразяване'' и да се вцепеним, без да правим нищо.

''Замръзни, стой неподвижно, не променяй нищо, остави всичко както си е'', ни заповядва една от нашите несъзнателни стратегии, докато не го осъзнаем.

В една или друга степен всеки човек се страхува да не сгреши и това е защитата, дадена ни от природата от необмислени действия, които могат да ни навредят. Въпреки това, всеки човек ще има свои собствени индивидуални причини за страх от грешки. Преди да успеем да преодолеем страха си от допускане на грешки, е важно да разберем неговия източник. Може да бъде причинено от различни фактори, включително перфекционизъм, страх от критика, промяна или негативни преживявания. След като източникът на страха бъде идентифициран, можем да започнем да работим за преодоляването му.

Най-очевидният източник на страх е преживяването на провал.
Опитът, който получаваме, когато не постигаме целите си. Грешките и опитът са две ключови понятия в процеса на обучение и развитие. Грешките могат да се възприемат като спънки или пречки, но те също са необходим компонент от процеса на обучение и развитие. Опитът, от друга страна, е резултат от натрупването на знания и умения чрез практика и анализ. Грешките без размисъл не се превръщат в опит от знания и умения, а се превръщат в надгробен камък върху самочувствието ни. Важно е и как възприемаме собствените си провали; понякога неспособността да живеем и да се откажем от ситуация, в която не сме получили това, което сме искали, не ни позволява да действаме, да живеем пълноценно и да постигаме цели.

''Веднъж не успях, така че няма смисъл да опитвам отново'', е често срещана мисъл след провал. Всички сме различни и някои, след поредния неуспех, продължават да вървят напред и в крайна сметка постигат целта си, а други неуспехите ги блокират, спират и плашат. Невъзможно е да се отрече, че първият опит, първите умения и способности и първите грешки, свързани с това, човек преживява в детството. И по-нататъшното развитие на детето като личност зависи от това как е преминал този период, колко внимателно родителите и близкият кръг са се отнасяли към детето, помагали са му и не са го критикували. Имайки тежки травми в детството, е изключително трудно или почти невъзможно да преминете през живота лесно, без да се фокусирате върху пречките и негативните аспекти на живота. Ако не можете да се справите със страха да вземате решения и да правите грешки сами, тогава може би трябва да потърсите помощ от специалист. Важно е да разберете, че молбата за помощ по никакъв начин не ви поставя в позицията на жертва, а напротив, означава, че сте готови да поемете отговорност за живота си и сте готови да работите върху себе си и емоционалните ви проблеми.

Неочакван източник на страх може да бъде нежеланието за промяна - това е естествена реакция на всякакви промени в нашия живот или работа. Често жадуваме за стабилност и предсказуемост и промяната може да ни направи тревожни и неспокойни. Решавайки да направим нещо различно от обикновено, рискуваме не само да сгрешим, но и да променим нещо в живота си, да поемем по нов, непознат път. Разбирането на истинската причина изисква саморефлексия и постепенно прилагане на промяната. Можем да започнем с малки промени и постепенно да увеличаваме броя им. Както вече забелязахте, всички наши разсъждения по един или друг начин се свеждат до необходимостта да размишляваме, да извършваме някаква вътрешна работа. Този вид работа върху себе си вече е огромна стъпка за справяне със страха от допускане на грешки.

Какво можем да направим, за да си помогнем:
Един от начините да преодолеете страха от допускане на грешки е да приемете риска, хипотетичната възможност за грешка. Може да е трудно, но е необходимо за учене и растеж. Приемайки риска да сгрешим, ние вътрешно се съгласяваме със себе си, позволяваме си да грешим, тоест признаваме, че сме несъвършени и че е нормално да не сме перфектни хора. Можете също така да си кажете следната фраза: ''Ако направя грешка, ще имам възможността да науча повече за това, което не знам, и постепенно да се поуча от това.'' Когато направим грешка, важно е да говорим за това с другите. Комуникацията може да ни помогне да придобием нови идеи и да видим ситуацията от различна гледна точка (в крайна сметка, когато кажем нещо на глас на друг човек, започваме да чуваме и виждаме себе си по различен начин), както и да научим как другите хора се справят с грешките.

Изучаването на биографиите на известни личности, хора, които са преминали през дълъг и трънлив път и са постигнали целите си, може да ни вдъхнови за нашите собствени постижения.

Поемането на отговорност за нашите грешки е важна стъпка в преодоляването на страха от грешки. Поемайки отговорност за лични малки грешки, действия и решения, постепенно се научаваме да поемаме отговорност за целия си живот. Това може да ни помогне да се чувстваме по-уверени и да насърчи личното и професионалното израстване. Важно е да разберете, че страхът от грешки не ви прави лош човек или провалил се такъв. Страхът ви е просто количеството вътрешна работа, която трябва да бъде свършена. Хората са склонни да се страхуват от много неща, всеки човек има своите слабости, няма хора, които да не се страхуват от нищо. Използвайки стратегиите, изброени по-горе, можем да си помогнем да преодолеем страха си от допускане на грешки и да използваме наученото, за да подобрим живота си и да постигнем целите си.

Никога не забравяйте, че всеки човек грешки. Идеята за съвършенството е утопична. Нормално и естествено е да не знаеш, да не можеш, да се страхуваш. Основното нещо е да можете да анализирате своя опит и да извлечете полезни уроци от него.

Автор: Яна Пак, психотерапевт, клиничен психолог, сексолог.

Виж още